Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Septiņu cilvēku grupa Jelgavas novadā trīs gadus moka, paverdzina un aplaupa cilvēkus

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvalde ir pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā, kura ietvaros tika aizturēta septiņu personu organizēta grupa aizdomās par personu nolaupīšanu, cilvēktirdzniecību, izspiešanu, personu turēšanu nebrīvē, nelikumīgu kredītkaršu izmantošanu un vairākiem citiem smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem, pastāstīja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics.

Kriminālprocess pašlaik nodots kriminālvajāšanai. «Ar šādu lietu savā karjerā nebiju saskāries,» teica Staļģevics.

Viņš paskaidroja, ka 2016.gada pirmajā jūnijā tika saņemts personas iesniegums, ka tiek izspiesta nauda. Saprasts, ka to dara grupa. Pēc tam tika aizturētas trīs personas, viens no tiem bija organizators. Veiktas trīs kratīšanas, izņemtas 29 pases, 14 norēķinu kartes, invalīdu apliecības, kā arī ierocis.

Tālāk, veicot izmeklēšanu, noskaidrots, ka viens vīrietis izveidojis organizētu grupu, kurā ietilpa četri vīrieši un trīs sievietes, kas nodarbojās ar alkohola tirgošanu, nelegālo cigarešu tirgošanu, personu nolaupīšanu un turēšanu nebrīvē.

Organizators cilvēkus apgādāja ar nelegālo tabaku un alkoholu. Cilvēki, kuriem bija zemie ienākumi un atkarību problēmas, sākotnēji norēķinājās par pakalpojumu, bet vēlāk palika parādā. «Cilvēki nebija spējīgi atdot naudu, tad organizators atņēma pases, norēķinu kartes un katru mēnesi no šīm banku kartēm noņēma summas, kas viņiem tika ieskaitītas,» teica Staļģevics.

Tie, kuri naudu saņēma pastā, tika vesti uz turieni, lai noņemtu naudu. Cilvēkiem turpināta alkohola un tabakas došana. «Ja cilvēks atteicās dot naudu un izteica pretenzijas, tad viņš teju visos gadījumos tika fiziski iespaidots,» teica Staļģevics. Fiziski iespaidotas arī sievietes. Viņiem teikts, ka pēc palīdzības policijā nav jēgas vērsties. Tāpat lielākajai daļai nebija radinieku, pie kuriem vērsties.

Noziedzniekiem bija divas mājas, viena no tām tika saukta par pansionātu, kurā bija antisanitāri apstākļi. Ēkas izmantotas «nepaklausīgo cilvēku» ieslodzīšanai. Cilvēki visu laiku dzirdīti šajās ēkās ar alkoholu, iedotas kādas ēdiena atliekas, makaroni.

Policija cilvēku turēšanu pret pašu gribu pierādījusi četros gadījumos. «Ir pierādīts, ka daži cilvēki tika ekspluatēti kā vergi,» teica priekšnieks un piebilda, ka tas vilcies vairāku gadu garumā. Šiem cilvēkiem bija jārok, jāveic cits fizisks darbs.

Sievietes noziedzīgajā grupā parasti nodarbojās ar naudas izņemšanu no kontiem. Ja kāds naudu nemaksāja, cilvēki tika atrasti, sisti ar koka nūjām, kasteti, aizvesti uz mežu, iekaustīti un aizvesti atpakaļ uz «pansionātu». Organizators mocītos cilvēkus uztvēris kā vergus, teica Staļģevics.

Kopumā Valsts policija pierādījusi 55 noziedzīgas epizodes. «Padarīts liels darbs,» sacīja Staļģevics. 16 cilvēki atzīti par cietušajiem, bet strādāts arī ar citiem cilvēkiem, taču viņi atteicās būt cietušā statusā, tāpēc policija pieļauj, ka cietušo ir daudz vairāk.

«Šie cilvēki nevienam neziņoja, pie policijas nevērsās, tāpēc grupa kādu laiku varēja darboties,» teica Staļģevics. Pašlaik organizators un viņa «labā roka» atrodas apcietinājumā, bet pārējiem piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Grupa darbojusies aptuveni trīs gadus. Viņi varētu būt piesavinājušies vairāk nekā 30 tūkstošus eiro. Grupas organizators no sava rūpala dzīvojis labi, braucis ar džipu. Iepriekš bija tiesāts.

Cilvēku nolaupīšana pierādīta divos gadījumos, bet personu turēšana nebrīvē pierādīta četros gadījumos. Aizdomas par nāves gadījumiem policijai nav.

Grupas organizatoram un viņa «labajai rokai» kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, bet pārējām personām noteikti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Organizators, kurš deviņdesmitajos gados bija tiesāts, oficiāli algotu darbu nav strādājis, bet pārvietojies ar glaunu apvidus automašīnu.

Šonedēļ lieta nodota kriminālvajāšanai Zemgales tiesas apgabala prokuratūrā, kurai būs jālemj vai uzrādīt apsūdzības.