Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lasītājas sašutums: Aptiekā nopērkams bezrecepšu līdzeklis var novest pie nāves

Laikā, kad ārā plosās gripas epidēmija, aizsargāt sevi no baciļiem ir pat vairāk nekā prātīga doma. Kādai Apollo lasītājai gan vēlme pasargāt sevi beigusies ar pamatīgu šoku, proti, aptiekā iegādājama bezrecepšu eļļa varot novest pie nāves, teikts instrukcijā. 

Lasītāja raksta:

Nopirku aptiekā tējas koka eļļu. Biju lasījusi, ka tās sastāvā esošās vielas pozitīvi ietekmē veselību. Sapratu, ka eļļu droši var lietot uz ādas un tā nenodarīs ļaunumu arī to ieelpojot. Aptiekāre man to pārdeva, neko nepiebilzdama,

Atnākusi mājās, jau sasmērēju degunu, kad iedomājos izlasīt, cik labas lietas tad šī eļļa spēj paveikt. Liels bija mans pārsteigums, ieraugot teikumu: «Ja eļļa nokļūst elpceļos, vai tiek norīta, var iestāties nāve!».

Protams, momentā nomazgāju to no sava deguna. Palasot informāciju par šo eļļu internetā, izrādījās, ka eļļu iesaka lietot herpes infekcijas gadījumā uz lūpas, vai mutes gļotādas. Interesanti, vai mutē nokļuvušu eļļu nevar norīt?

Piedevām, ja mājās ir bērni, tad šāda bez receptes nopērkama eļļa var apdraudēt arī viņu dzīvību. Bail pat domāt, kas notiktu, ja eļļas pudelīte saplīstu un šķidrums nonāktu telpā, tad to neieelpot būtu neiespējami...

Gribētos zināt, vai farmaceitiem nav jābrīdina klienti par medikamentiem, kuri tik vienkāršā veidā var izraisīt nāvi. Jo sevišķi, ja tie ir nopērkami bez receptes...?

Portāls «Apollo» sazinājās ar aptiekas «Benu», kur lasītāja iegādājusies tējas koka eļļu, pārstāvjiem, lai rastu situācijas skaidrojumu.

Aptiekas tīkla pārstāve skaidro, ka ļoti daudzu medikamentu instrukcijās var tikt iekļauts šāds teikums, jo ražotājam ir jāiekļauj visi iespējamie riski pat tad, ja tas var notikt vienā no 100 000 gadījumiem. Turklāt, šāds teikums iekļauts daudzu medikamentu instrukcijās, jo teju jebkas, tiekot pārdozēts, var kļūt dzīvībai bīstams.

Tāpat viņa atklāj, ka tas ir gluži vai neiespējami farmaceitam pārzināt visas medikamentu lietošanas instrukcijas un katru tajās iekļauto teikumu, lai par to brīdinātu pircēju.

Runājot par konkrēto gadījumu, «Benu» pārstāve uzsver, ka šāds teikums tējas koka eļļas instrukcijā pat viņai šķiet pārsteidzošs, tāpēc, lai risinātu konkrēto gadījumu ir jāsazinās ar ražotāju: «Ir jāsaprot, kāpēc ražotājs šādu teikumu tējas koka eļļas instrukcijā ir ietvēris, lai turpmāk varētu to ņemt vērā un brīdināt pircējus!»

Arī produkta ražotāja «Australian Body Care» oficiālā pārstāvniecība Latvijā izteikusi komentāru par konkrēto situāciju. Tās pārstāve Linda Leitāne nenoliedz, ka tik tiešām šāds teikums tējas koka eļļas instrukcijā ir ietverts, bet tas darīts, lai pasargātu patērētāju no nepareizas produkta lietošanas.

«Piemēram, lai Tējas koka eļļa netiktu iedzerta, norīta vai nonāktu elpošanas ceļos tīrā veidā. Attiecīgais brīdinājums ir tieši citēts teksts no Eiropas parlamenta un Padomes Regulas 1272/2008 – par visu vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu. Tās mērķis ir nodrošināt augsta līmeņa cilvēku un vides aizsardzību, lietojot ķīmiskas vielas, maisījumus un dažus konkrētus izstrādājumus,» uzsver Leitāne.

Tāpat viņa uzsver, ka tīra, koncentrēta Tējas koka eļļa ir paredzēta tikai ārīgai lietošanai. Tāpat, lietojot Tējas koka eļļu, būtu jāņem vērā, ka tīrā veidā, to var lietot tikai uz nelieliem ādas laukumiem (piemēram, kukaiņu kodumi), uz lielākiem ādas laukumiem var uzklāt Tējas koka eļļu, kas ir atšķaidīta ar ūdeni vai citu bāzes eļļu (maisīšanas norādes skatīt lietošanas instrukcijā).

«Brīdinājums «Var izraisīt nāvi, ja tiek norīts vai iekļūst elpceļos» tiek lietots, lai pasargātu patērētāju no sekām, ko var izraisīt nepareiza produkta lietošana.Brīdinājums tikai apstiprina to, ka Tējas koka eļļa ir paredzēta tikai ārīgai lietošanai un to nedrīkst lietot iekšķīgi,» piebilst Leitāne.

FOTO: Foto: No lasītājas privātā arhīva