Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pasažieris: Vilciena maršrutā Rīga-Daugavpils kontrolieri runā tikai krieviski

Valsts valodas likums nosaka, ka Latvijā valsts un pašvaldību iestāžu darbā, kā arī privātajos uzņēmumos, ja to darbība ir saistīta ar sabiedrības interesēm, kā darba valoda izmantojama latviešu. Kāds «Pasažieru vilciens» klients ir vīlies uzņēmuma darbībā, apgalvojot, ka biļešu kontrolieri vilcienā ar pasažieriem sarunājas tikai krievu valodā. 

Pasažieris raksta:

Esmu pastāvīgs «Pasažieru vilciens» klients. Ar vilcienu sanāk braukāt diezgan bieži, tāpēc esmu novērojis, ka maršrutā Rīga-Daugavpils kontrolieri ar pasažieriem runā tikai krieviski.

Šādu situāciju piedzīvoju, braucot no Rīgas uz Daugavpili 19. februārī. Vilcienā strādāja sievietes gados, bet latviešu valodu nezināja. Piebildīšu, ka šīm darbiniecēm vajadzētu atgādināt arī par personīgo higiēnu. Vai nebūtu laiks mainīt darbiniekus, vietā ņemot mērķtiecīgus jauniešus? Tiešām ceru, ka Valsts valodas centrs pārbaudīs darbinieku atbilstību amatam.

Konkrēto gadījumu komentējis Valsts valodas centrs, uzsverot, ka situācija, kad darbinieks – vilciena kontrolieris – pildot amata pienākumus, lieto svešvalodu, nav pieļaujama.

«Likums paredz latviešu valodas kā darba valodas lietošanu valsts un pašvaldību iestādēs un uzņēmumos. Protams, laipnas apkalpošanas ietvaros darbinieks, atbildot uz pasažiera svešvalodā uzdotu jautājumu, drīkst atbildēt tajā valodā, kādā pasažieris viņu uzrunājis, ja vien kontrolieris šo valodu prot,» komentē Valsts valodas centra pārstāve Ingrīda Bērziņa.

Pēc notikušā Valsts valodas centrs sola uzsākt pārbaudi uzņēmumā.

Tikmēr portāls «Apollo» sazinājās ar «Pasažieru vilciens», noskaidrojot, ka attiecībā uz darbinieku valodas prasmēm visiem darbiniekiem, kuru pienākumos ietilpst komunikācija ar klientiem, esot augstākā līmeņa valsts valodas zināšanu apliecinājums.

«Atbilstoši klientu apkalpošanas labas prakses principiem komunikācija ar klientu svešvalodā notiek vien gadījumos, kad klients uzsāk komunikāciju svešvalodā, protams, pie nosacījuma, ja mūsu darbinieks prot konkrēto valodu,» pauž «Pasažieru vilciens» pārstāvis Egons Alers.

Konkrēto situāciju esot grūti komentēt, jo katru dienu uz Daugavpili dodoties trīs vilcieni, brīvdienās - četri, un katru no tiem apkalpojot cita konduktoru kontrolieru brigāde, tāpēc, lai noskaidrotu konkrēto kontrolieri, esot nepieciešama precīzāka informācija.

Atbildot uz klienta sūdzību par konduktora higiēnas neievērošanu, Alers uzsver, ka konduktoru kontrolieru darba instrukcijā ir noteikts, ka apģērbam un ķermenim jābūt tīram, lietojot smaržas un dekoratīvo kosmētiku jāievēro mērenība u.c. Šo prasību ievērošanu, uzsākot maiņu un pēc darba beigām, kontrolē darba rīkotāji. Darba laikā konduktoru kontrolieru kontroli nodrošina revidenti.