Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dombrava pieprasa paskaidrot, kāpēc Latvijā ielaisti 17 eritrejieši bez ģimenēm

Saeimas deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) ir vērsies Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), prasot skaidrot, kāpēc no Itālijas uz Latviju pārvietoti, pēc deputāta teiktā, 17 eritrejiešu vīrieši bez ģimenēm, tādējādi pieļaujot «būtisku atkāpi no nacionālās pozīcijas», kas paredzēja uz Latviju primāri censties pārvietot bēgļu ģimenes ar bērniem.

Dombrava vēstulē pārvaldes priekšniekam Vilnim Jēkabsonam norāda, ka konkrētajā gadījumā ir notikusi būtiska atkāpe no Saeimā un Ministru kabinetā pieņemtās Latvijas nacionālās pozīcijas, kurā kā vēlamais bēgļu profils tika norādītas ģimenes ar bērniem, bet šajā gadījumā atvesti vīrieši bez ģimenēm.

Deputāts PMLP prasa skaidrot, kāpēc attiecībā uz šo personu pārvietošanu notikusi atkāpe no Latvijas nacionālās pozīcijas un «uz kāda pamata pārvalde izskata Eritrejas pilsoņu patvēruma meklētāju pieprasījumus, ņemot vērā, ka karš Eritrejā beidzās pirms 17 gadiem».

Tāpat Dombrava vēlas uzzināt, cik daudz «drošo valstu» patvēruma meklētāji šķērsoja, līdz nokļuva Itālijā, kā arī deputāts vēlas uzzināt, kā šīs personas pamato savus pieprasījumus pēc bēgļa statusa.

Dombrava vēstulē aicina PMLP priekšnieku skaidrot, kāpēc gadījumā, ja uz Latviju pārvietotajiem Eritrejas pilsoņiem ārpus Eiropas Savienības (ES) draud briesmas, viņi «pametuši savus ģimenes locekļus nedrošā vidē».

Kā aģentūru LETA informēja PMLP, Latvija, pildot savas starptautiskās saistības, strādā ar to personu lietām, kas attiecīgajā valstī tiek piedāvātas. Personu atlase tiek veikta atbilstoši noteiktajam profilam, par to liecina pārvietotās un pārmitinātās personas no Grieķijas un Turcijas. Ņemot vērā garo ceļu un riskus, patvēruma meklētāju ģimenes nereti izvēloties nemērot ceļu uz Itāliju bīstamības dēļ.

Uz Latviju netiek pārvietotas personas, par kurām jau sākotnēji ir radušās šaubas - Drošības policija pirms uzņemšanas Latvijā veic rūpīgu personu pārbaudi, savukārt pēc pārvietošanas pārbaudes tiek veiktas padziļināti.

Tāpat PMLP norāda, ka publiski izskanējusī informācija, ka pārceltajā grupā ir tikai vīrieši, nav precīza. PMLP sniegs atbildi uz deputāta Dombravas sniegtajiem jautājumiem Iesniegumu likuma noteiktajā kārtībā, papildināja pārvaldē.

LETA jau ziņoja, ka ES pārvietošanas programmā vakar uz Latviju no Itālijas pārvietoti 17 patvēruma meklētāji no Eritrejas. Uz Latviju pārceltās personas patlaban atrodas patvēruma meklētāju centrā Muceniekos.

ES pārvietošanas programmā Latvija 2015.gadā solidāri ar citām ES dalībvalstīm ir apņēmusies divu gadu laikā pārvietot 531 personu - 295 no Grieķijas, 186 no Itālijas un 50 no Turcijas bēgļu nometnēm.

Latvija ES pārvietošanas programmā līdz šim uzņēmusi 255 personas. No tām bēgļa statuss piešķirts desmit personām un alternatīvais - 151 personai. Kā ir atzinuši cilvēki, kas strādā ar bēgļu uzņemšanu un integrāciju, lielākā daļa šo personu jau ir pametušas Latviju.

Šogad intensīvāku personu, kurām nepieciešama starptautiskā aizsardzība, uzņemšanu Patvēruma meklētāju uzņemšanas centrā «Mucenieki» nodrošinās papildu izmitināšanas iespējas pārbūvētajā nekustamā īpašuma «Bundulīši» korpusā, norādīja PMLP.

Pēc nogādāšanas Latvijā PMLP ir jālemj, vai piešķirt patvērumu - bēgļa vai alternatīvo statusu. Likums paredz, ka bēgļa statusu piešķir bez noteikta termiņa, bet alternatīvo - uz gadu. Ja joprojām pastāv atbilstoši apstākļi, tad alternatīvo statusu ir iespējams pagarināt.

Tāpat Latvijā regulāri, visbiežāk nelikumīgi, caur «zaļo» robežu nokļūst ārvalstnieki, no kuriem daļa pēc aizturēšanas lūdz patvēruma statusu Latvijā.