Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Populāri Krievijas humoršovi spēlējas ar Latvijas skatītāju zemapziņu

Krievijas humoršovu humors Latvijas skatītājos ļoti dziļi iedēsta domu par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu kā labāko, gudrāko valsts vadītāju pasaulē, tā LNT raidījumā «900 sekundes» sacīja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts.

Šodien Latvijas Universitātē NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs prezentē pētījumu par humora izmantošanu stratēģiskajā komunikācijā.

Par to, kā humors tiek izmantots kā stratēģiskās komunikācijas rīks, atbildes meklēja pētnieku komanda profesores Žanetas Ozoliņas vadībā pēc NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pasūtījuma.

Pētnieki radīja inovatīvu metodoloģiju, ar kuras palīdzību kļūst iespējams pētīt humoru kā komunikācijas rīku. Balstoties uz izstrādāto metodoloģiju, tika veiktas trīs piemērizpētes.

Pirmā piemērizpēte analizēja vakara humora šovus Krievijas Pirmajā kanālā un veidus, kā caur tiem tiek diskreditēti Rietumvalstu līderi. Otrā piemērizpēte pievērsās «KVN» - «Jautro un Atjautīgo Klubs»-, savukārt trešā koncentrējas uz humora izmantošanu Ukrainas medijos, lai paustu solidaritāti un morāli atbalstītu sabiedrību Ukrainas konflikta laikā no 2014.gada līdz 2016.gadam.

Tāpat pētījuma gaitā tika izstrādāts rīku komplekts nākotnes pētījumiem un humora izmantošanai komunikācijā.

Kā norāda centrā, pētnieku komandai tas ir inovatīvs multidisciplinārs analītisks ietvars, lai veiktu ļoti dziļu analīzi, praktiķiem savukārt tās būs «interesantas, faktiem bagātas piemērizpētes».

Sadaļa, kurā piedāvāti secinājumi, rekomendācijas un rīku komplekts, būs noderīga gan pētniekiem, gan praktiķiem, gan arī plašākai sabiedrībai, kurai ir dziļāka interese par komunikāciju.

«Humors, kā jebkuras emocijas, ir viens no ietekmīgākajiem veidiem, kā uzrunāt auditoriju, humors ir atbruņojošs. Lietas, ko savādāk ir grūti pateikt, vai pret kurām cilvēkam ir dabiska pretestība, ar humoru pateikt ir daudz vieglāk,» uzsver Sārts.

Viņš norāda, ka parasti cilvēki iedomājas, ka humors tiek izmantots kā varas kritikas elements, kas redzams arī Krievijas humora šovos.

Taču pētījums rāda, ka tam vienmēr ir ļoti striktas robežas - var smieties par ierēdņiem, par korupciju, bet nekad - par valsts vadītāju. «Vai arī - ja pasmiesies, tad tā, lai šis cilvēks vienmēr būtu uzvarētājs. Krievijas humora šovos Putina portretējums vienmēr būs labvēlīgs - viņš būs uzvarētājs, gudrais iepretim pārējiem, kas ir muļķi,» tā Sārts.