Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas daudzdzīvokļu nama iedzīvotājs: Katra diena kā uz «pulvera mucas»

Daudzdzīvokļu nama, kas atrodas Rīgā, Patversmes ielā 30/2, iedzīvotāji dzīvo kā uz pulvera mucas, portālam Apollo raksta viens no ēkas iedzīvotājiem - Aleksejs. Ēkas elektroinstalācijas esot traģiskā stāvoklī, tāpēc iedzīvotāji ir nobažījušies par savu drošību. Saņemts pat brīdinājums no Rīgas Pilsētas būvvaldes par bīstamo situāciju, taču apsaimniekotājs neko nedarot, lai to novērstu, stāsta Aleksejs. 

Patversmes ielas namā atrodas 87 dzīvokļi, ēkas maģistrālie elektrības vadi neesot mainīti kopš to uzstādīšanas brīža - pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem.

Nama iedzīvotājs Aleksejs ir nobažījies gan par savu, gan pārējo kaimiņu drošību. Viņš neslēpj, ka veco vadu uzbūve ir arhaiska, proti, alumīnija stieples esot aptītas ar papīru, nosmērētas ar piķi un ievietotas skārda caurulē.

«Gadu gaitā skārda caurules ir izrūsējušas, tajās izveidojušies caurumi un vadi būtībā ir palikuši bez izolācijas. Vairākās vietās alumīnija dzīslas ir atsegtas, līdz ar to izveidojusies augsta bīstamība,» stāsta Aleksejs.

Pagājušajā gadā mājā pat noticis ugunsgrēks, kas, kā apgalvo Aleksejs, iespējams, bijis saistīts tieši ar elektrības vadiem, taču mājas apsaimniekotājs «Ozolaines nami» neko neesot darījis, lai situāciju uzlabotu.

«Saprotam, ka mājas uzturēšana ir apsaimniekotāja atbildība, bet, vai tad VUGD un «Sadales tīklam» nevajadzētu rūpīgāk kontrolēt dzīvojamo māju elektroinstalāciju stāvokli un sekot, vai ēku apsaimniekotāji dara visu nepieciešamo, lai nepieļautu situācijas, kas apdraud lielu skaitu cilvēku?», jautā mājas iedzīvotājs.

Savu vērtējumu par ēkas stāvokli sniedzis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, konstatējot, ka tās stāvoklis neatbilst ugunsdrošības prasībām. Mājas maģistrālie elektrības vadi esot novecojuši un atrodas bīstamā stāvoklī.

Portāls Apollo sazinājās ar ēkas apsaimniekotāju «Ozolaines nami», tās vadītājs Aivars Vindelis neslēpj, ka ēkas apsekošana ir notikusi, taču tās stāvoklis nebūt neesot kritisks. Arī apgalvot, ka apsaimniekotājs neko nedarītu, nevarot.

«Pēc apsekošanas ir sastādītas rekomendācijas par to, kas mājā būtu jāuzlabo, bet tas ir sarežģīts process, ko nevar pabeigt vienas dienas laikā. Darbi ir apzināti un tiek veikti visu laiku,» stāsta Vindelis.

Mājas apsaimniekotājs gan atzīst, ka ēka ir veca un jau vairāk nekā pirms 50 gadiem māja esot bijusi ar plaisām - tādām, ka roku pirkstus var izbāzt cauri. Vindelis piebilst, ka visdrīzāk jau pie mājas būvniecības varētu būt pieļautas nepilnības.

»2015.gadā biedrības valde piedāvāja veikt padziļinātu mājas izpēti un tehnisko apsekošanu, piesaistot būvkonstruktoru, plaisu rašanās cēloņa izpētei un pilnai apsekošanai, jo varbūt ir nepieciešama pamatu pastiprināšana vai citas darbības plaisu rašanās cēloņa novēršanai. Tika saņemts atzinums par visām būtiskākajām problēmām un vietām kam vajadzētu pievērst uzmanību, tomēr atzinumā nobeigumā tika secināts, ka māja kopumā atbilst Būvniecības likuma prasībām,» komentē Vindelis.

Viņš atzīst, ka apsaimniekotāji paši, tikai balstoties uz saviem ieskatiem vai atsevišķu iedzīvotāju ieteikumiem, nevar spriest par kādu mājas defektu, kas radies jau pie mājas izbūves un ir izveidojies ilgā laika posmā, tāpēc piesaistīti būvinženieri un būvkonstruktori. Arī nepilnības, uz kurām norādījis VUGD un Rīgas pilsētas būvvalde, esot novērstas.

Mājas iedzīvotāja Alekseja pieminēto ugunsgrēku Vindelis komentē kā aplamu apgalvojumu, proti, uguns nelaime notikusi vienā no dzīvokļiem, kur, iespējams, pie vainas bijis lietotais gāzes katls. Tāpat mājas apsaimniekotājs uzsver, ka par iekšējo elektroinstalāciju un gāzes iekārtām dzīvoklī ir atbildīgs katra dzīvokļa īpašnieks.

Apsaimniekotājs atklāj, ka vēsturiski esot izveidojies konflikts ar dažiem mājas iedzīvotājiem: «Daži no šiem cilvēkiem ir bijuši valdē, bet tad zaudējuši biedru uzticību un ar biedru kopsapulces vairākuma lēmumu ir izbalsoti, tāpēc visu šo pēdējo 4 gadu laikā, lai ko valde nedarītu ,lai kādus darbus vai pasākumus neveiktu, tiek paustas pretenzijas».

Mājā padarīto darbu skaits, ko uzskaita Vindelis, ir gana liels, tāpēc neesot pamata apgalvot, ka apsaimniekotājam ir vienalga. Arī turpmāko darbu saraksts ir zināms un darbi tiekot veikti.

Savu viedokli portālam Apollo paudis arī «Ozolaines nami» valdes loceklis Kārlis Vanags. Viņš neslēpj, ka mājas elektroinstalācija savu ir nokalpojusi, ņemot vērā ēkas celtniecības gadu, tomēr speciālisti no EMPower ir atzinuši, ka elektroinstalācija atbilst tehniskajām normām. Bet par spīti tam valde šo vadu nomaiņu plāno ietvert šī gada tāmē, ja vien paši iedzīvotāji balso «par».