Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Jūs slimi esat?», «Aizver muti!»: Realitāte Latvijas bērnudārzā

Divu Aizkraukles bērnudārza «Zīlīte» audzinātāju emocionālo vardarbību pret bērniem izdevies pierādīt, vairākas dienas slepeni veicot ierakstus ar diktofonu. Tajā dzirdamas gan ilgas bērna raudas, gan uzsaucieni aizvērt muti, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma».

Turklāt bērni dzirdējuši draudus atstāt viņus mežā un atdot svešiem onkuļiem.

Tā kā dārziņa vadītāja situāciju pati nespēja atrisināt, arī viņas pienākumi uzticēti citai pedagoģei.

To, ka noticis kas ārkārtējs, atzīst visas iesaistītās puses.Vecāki apzinās, ka veiktie ieraksti bijuši nesankcionēti, taču tas bijis vienīgais veids, kā pierādīt audzinātāju rīcību.

Atklājies, ka diendusas laikā bērniem neatļauj apmeklēt tualeti, tāpēc viņi slapina gultiņās. Veidošanas nodarbībā, kad bērni grib nogaršot plastilīnu, atskan audzinātājas jautājums: «Jūs slimi esat?»

Kad kāds trīsgadnieks nespēja apģērbties un lūdza palīdzību, dzirdams: «Es ar šito meiteni, goda vārds, nezinu, ko izdarīšu!»

Citu mazuli, kurš nav pabeidzis uzdevumu, par sodu atstāj grupā vienu pašu, kamēr pārējie dodas pastaigāties. Septiņpadsmit minūtes dzirdamas bērna raudas.

Dabaszinībās un matemātikas nodarbībās, kad bērns grib atbildēt, viņu apsēdina ar vārdiem «Aizver muti!»

Ierakstus noklausījusies Aizkraukles izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa, kura notikušo sauc par «šoku». Viņa atzīst, ka audzinātājas nedrīkst tā uzvesties.

Vecāki izmaiņas bērnu uzvedībā pamanīja jau rudenī - trīsgadnieki mājās izspēlēja to, ko bija piedzīvojuši bērnudārzā - mīļmantiņu sodīšanu, atstāšanu tukšās telpās, bērni bija kļuvuši nervozi, agresīvi.

Viena no atstādinātajām audzinātajām ir gados jauna, otra - pensijas vecumu sasniegusi skolotāja. Audzinātājas savu vainu atzīstot. Spriedze esot gan audzinātājām, gan vecākiem, gan kolektīvam. Vecāki sadalījušies divās grupās - vieni ir pret šīm audzinātājām, otri audzinātājas grib atpakaļ. Pašlaik ar bērniem strādā psihologs, audzinātājām atrasti aizvietotāji.

Jau ziņots, ka divas Aizkraukles pirmsskolas izglītības iestādes «Zīlīte» pedagoģes atstādinātas no pienākumu veikšanas, jo grupas bērnu vecāki apsūdz viņas emocionālajā vardarbībā pret bērniem, aģentūru LETA informēja Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa.

Vecāki par aizdomām par emocionālu vardarbību grupiņā iepriekš jau ir ziņojuši «Zīlītes» vadībai, taču tā nav reaģējusi, tāpēc, grupā notiekošo ierakstot diktofonā, sūdzība iesniegta arī pašvaldībā, skaidroja Siliņa.

Uz pārbaudes laiku no darba pienākumu veikšanas atstādinātas abas pedagoģes, savukārt auklītei atļauts darbu turpināt. Tāpat no darba atstādināta arī pirmsskolas izglītības iestādes metodiķe, kas ilgstošas prombūtnes laikā aizvieto bērnudārza vadītāju. Izglītības pārvaldes vadītāja gan uzsver, ka bērnudārza vadītājas prombūtne nav saistīta ar konfliktu.