Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuvas deputāts darbojies Krievijas interesēs, apstiprinājis Seims

Lietuvas Seims otrdien apstiprināja Valsts drošības un aizsardzības komitejas secinājumus, ka Sociāldemokrātiskās partijas frakcijas deputāts Mindaugs Bastis darbojies pret Lietuvas valsts interesēm, uzturot ciešus pastāvīgus kontaktus ar Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas «Rosatom» pārstāvjiem.

Lēmumu apstiprināt komitejas secinājumus atbalstīja 93 klātesošie Lietuvas Seima deputāti, seši bija pret, bet 16 - atturējās.

Komiteja, kas izvērtēja Basta saiknes ar Krievijas enerģētikas sektoru un Lietuvas noziedzīgajām aprindām, pagājušajā nedēļā secināja, ka deputāts un bijušais parlamenta vicespīkers ir rīkojies pret Lietuvas valsts interesēm, uzturot ciešus pastāvīgus kontaktus ar «Rosatom» pārstāvjiem.

Tā arī secinājusi, ka «Seima deputāta Basta ciešie kontakti ar bijušajiem un esošajiem Krievijas Federācijas izlūkdienestu un drošības dienestu darbiniekiem, Kremlim pietuvinātiem žurnālistiem un bijušajiem un esošajiem noziedzīgās pasaules pārstāvjiem apdraud Lietuvas nacionālo drošību».

Atzinumos norādīts, ka Bastis, darbojoties kā starpnieks starp «Rosatom» un ar to saistītajiem uzņēmumiem, «centies ietekmēt politiskos procesus un augstākās amatpersonas, kuras varētu mainīt Lietuvas ģeopolitisko virzienu un kaitēt Lietuvas valstij».

Komisija arī secināja, ka Bastis meloja savā liecībā komisijai, lai gan bija parakstījis solījumu sacīt taisnību. Pretējā gadījumā liecības sniedzējam draud kriminālatbildība.

Parlamentā iepriekš tika sākts Basta impīčmenta process, bet īpaša komisija, kas tika izveidota šim mērķim, apturēja savu izmeklēšanu līdz Valsts drošības un aizsardzības komiteja nebūs pabeigusi savu izmeklēšanu. Impīčmenta komisija savu darbu atsāks, iecels jaunus locekļus to, kas darbojas Valsts drošības un aizsardzības komitejā vietā.

Seims pirms dažām nedēļām uzdeva Valsts drošības un aizsardzības komisijai veikt parlamentāro izmeklēšanu par Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) uzziņu, kurā bija norādīts, ka Bastim liegta pieeja konfidenciālai informācijai. Kā liecina minētais dokuments, tāds lēmums attiecībā uz Basti pieņemts, ņemot vērā viņa personiskos kontaktus ar Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas «Rosatom» interešu pārstāvi Lietuvā Jevgeņiju Kostinu, bijušo VDK darbinieku Pjotru Vojeiko, Krievijas valsts telekanāla RTR žurnālistu Ernestu Mackeviču, bijušo Kauņas mafijas barvedi Saturnu Dubininku un par nelikumīgu darbību aizdomās turēto uzņēmēju Vadimu Pahomovu. VSD vērtējumā šie Basta kontakti varētu apdraudēt viņam uzticēto valsts noslēpumu drošību.

Bastis visas apsūdzības noliedz. Viņš ir vērsies Ģenerālprokuratūrā, lūdzot izanlizēt viņa rīcību atbilstoši Kriminālkodeksam.