Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Erdogans pēc referenduma kļuvis vēl neprognozējamāks; investori pamet Turciju

Ar savu populistisko politiku Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans aizbiedē ārvalstu investorus. Pēc referenduma, kurā ar nelielu pārsvaru Turcijas pilsoņi nobalsoja par prezidenta pilnvaru paplašināšanu, neviens nezina, ko ir ieplānojis Erdogans. Eskperti pauž bažas, ka nekas labs nav gaidāms, raksta «Die Welt». 

Pēc pieticīgās uzvaras referendumā, Turcijas prezidents tiek uzskatīts par daļēji uzvarētu. «Erdogans vēlējās pāriet pie prezidentālās sistēmas, neizmantojot spēku. Ārpolitiski viņš izolē sevi un uzskata, ka viņam piespiedu kārtā ir jāapspiež jebkāda opozīcija - gan parlamentā, gan ārpus tā sienām. Vēl jo vairāk - viņš jau labu laiku ir saskāries ar būtiskām problēmām Turcijas ekonomikā,» saka Vācijas Ekonomikas institūta vadītājs Mihaels Huterauters.

Eksperti uzskata, ka pēc referenduma Erdogana rīcība kļuvusi vēl neprognozējamāka. «Ja Erdogans uzvarētu referendumā ar pārliecinošāku pārsvaru, viņam būtu daudz vieglāk veikt dažādas svarīgas reformas. «Tagad pilnībā nav skaidrs, ko viņš darīs tālāk. Iespējams, viņš nodarīs kaitējumu valsts ekonomikai. Jā, turki nobalsoja par varas koncentrēšanu prezidenta rokās, taču īstu varas pozīciju viņš var iegūt tikai pēc vēlēšanām. Tiesa, viņš pagaidām vairās no jaunām vēlēšanām, jo uzvara referendumā nenāca viegli,» norādīja Turcijas politikas eksperts Sebastians Kalfelds .

Vācijas uzņēmēji gan norāda, ka investīciju apjomi Turcijas ekonomikā ir strauji samazinājušies Erdogana neprognozējamības dēļ. Kā norāda Vācijas rūpniecības federācijas prezidents Dīters Kemps, Turcija pēc šī referenduma vēl vairāk attālinās no Eiropas vērtībām, ko ietekmējusi arī Erdogana neuzticība Eiropas partneriem.

«Turcija kļuvusi pārāk nepievilcīga investoru acīs. Erdogans pēkšņi pacēla minimālo algu par 35%. Tas, protams, viņam deva plusu vēlētāju acīs, taču izraisīja ķēdes reakciju - cēlās inflācija un bezdarbs. Tāpat Erdogans centās iejaukties celtniecības nozarē, piesaistot tur jaunus darbiniekus,» saka Kalfdelds.

Eskperti norāda, ka Turcijas elitei ir jāpadomā par draudzīgāku politiku pret investoriem, kas sastāda nozīmīgu Turcijas ekonomikas daļu.

Iepriekš vēstīts, ka pagājušās nedēļas nogalē Turcijā notika referendums, kurā 51,41% Turcijas iedzīvotāju atbalstīja Erdogana ierosinātās reformas, savukārt 48,59% tās noraidīja.