Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nāve vai meli: Kāpēc geji masveidā mūk no Čečenijas

Šomēnes ažiotāžu Krievijā un pasaulē izraisīja laikraksta «Novaja Gazeta» publikācija par homoseksuālu vīriešu vajāšanu Čečenijā. Lai arī Čečenijas amatpersonas laikraksta publiskoto informāciju nodēvēja par dezinformāciju un apmelošanu, Francijas aģentūra AFP ir uzmeklējusi vairākus gejus, kuri, baidoties par savu dzīvību, no Čečenijas aizbēguši.

«Čečenijā man bija divas iespējas – melot vai mirt,» stāsta viens no vīriešiem - 20 gadus vecs.

Viņš no Čečenijas aizbēga pēc tam, kad savas seksuālās orientācijas dēļ viņš tika gan piekauts, gan spīdzināts.

Šobrīd viņš kopā ar vēl pieciem no Čečenijas aizbēgušiem homoseksuāliem vīriešiem uzturas kādā mājā vienā no Maskavas priekšpilsētām.

Vīrieši apstiprina «Novaja Gazeta» vēstīto – Čečenijā tiek īstenota vardarbīga vēršanās pret gejiem.

Neviens no vīriešiem nevēlas atklāt savu vārdu, baidoties, ka kāds viņus varētu atpazīt un sameklēt.

«Ja kāds no maniem radiniekiem uzzinās, ka es esmu gejs, viņi nevilcinoties mani nogalinās,» norāda 28 gadus vecs vīrietis. «Ja viņi to nedarīs, tad viņi paši tiks nogalināti, jo nebūs rūpējušies par ģimenes godu,» viņš piebilst.

Homofobija konservatīvajā Čečenijā ir daudz nopietnāka problēma kā Krievijā kopumā – Čečenijā homoseksualitāte ir tabu un daudzas ģimenes to uzskata par grēku, kas sodāms ar nāvi.

Aprīļa sākumā «Novaja Gazeta» plašā publikācijā vēstīja par homoseksuālu vīriešu vajāšanu Čečenijā.

Medija rīcībā esošā informācija liecina, ka Čečenijā esot aizturēti aptuveni 100 par homoseksuāliem uzskatīti vīrieši, kuri ievietoti īpašos «geju cietumos».

Laikraksts arī noskaidrojis, ka divus gejus nogalinājuši viņu radinieki, bet viens gājis bojā pēc spīdzināšanas.

Lūgts komentēt «Novaja Gazeta» publikāciju, Čečenijas līdera Ramzana Kadirova preses pārstāvis izteicās, ka vardarbība pret gejiem Čečenijā neesot iespējama, jo Čečenijā geju nemaz neesot.

Arī pats Kadirovs noliedza, ka Čečenijā būtu aizturēts kāds homoseksuāls cilvēks.

Tikmēr kāda Maskavā bāzēta nevalstiskā organizācija, kas cīnās par lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT), palīdz homoseksuāliem vīriešiem aizbēgt no Čečenijas.

Organizācijas pārstāve Olga Baranova, sarunā ar aģentūru AFP, norādīja, ka organizācija no Čečenijas katru dienu vairākus lūgumus palīdzēt. Viņa atklāja, ka organizācija jau aptuveni 20 cilvēkiem ir palīdzējusi no Čečenijas nokļūt Maskavā.

20 gadus vecais vīrietis, kurš šobrīd atrodas Maskavā – 1800 kilometru attālumā no Čečenijas – joprojām dzīvo bailēs.

«Palīdzot man viņi [nevalstiskā organizācija] ir devuši man laiku, bet galu galā mani tāpat noķers,» uzskata vīrietis.

Viņš stāsta, ka pagājušā gada oktobrī vairāki vīrieši militārās uniformās viņu piekāvuši. Neilgi pēc tam vīrietis aizbēdzis uz Maskavu. Viņš stāsta, ka pie viņa mātes arī bijuši armijas uniformās tērpti vīrieši, kas sievietei stāstījuši, ka viņas dēls esot gejs.

Savukārt cits vīrietis stāsta, ka martā viņš apmēram nedēļu turēts neoficiālā cietumā. Pēc atbrīvošanas viņš aizbēdzis uz Maskavu.

«Novaja Gazeta» publikācija piesaistīja arī starptautiskās sabiedrības uzmanību, vairākām aktīvistiem uzskatot, ka Kremlis «pieverot acis» uz Čečenijā notiekošo.