Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Varšavā atklāts piemineklis komunistu nogalinātam kara varonim

Nedēļas nogalē Polijas galvaspilsētā Varšavā atklāts piemineklis komunistu režīma 1948.gadā nogalinātajam Otrā pasaules kara varonim Vitoldam Pileckim.

Pileckis, kurš ir pazīstams arī kā Aušvicas brīvprātīgais, 1940.gadā ļāva, lai vācieši viņu arestē un nosūta uz Aušvicu. Tādējādi viņš varēja iegūt nepastarpinātu pieredzi par apstākļiem koncentrācijas nometnē.

2013.gadā Pileckim tika piešķirta pulkveža pakāpe.

«Kapteinis Vitolds Pileckis, kurš tagad ir pulkvedis, neapšaubāmi ir viens no dižākajiem varoņiem Polijas vēsturē,» pieminekļa atklāšanas ceremonijā Varšavas Žolibožas rajonā sacīja vicepremjers Pjotrs Gliņskis.

«Viņa drosme, neatlaidība un gatavība upurēties tēvzemes labā būtu jāatceras gadsimtiem ilgi,» viņš uzsvēra.

1943.gadā pēc aizbēgšanas no nometnes Pileckis sasniedza Varšavu un gadu vēlāk, kad sākās Varšavas sacelšanās, piedalījās kaujās.

Pēc kara viņš devās uz Itāliju un tur pievienojās Otrajam korpusam. Polijas izlūkdienests viņu nosūtīja uz Poliju kā izlūku.

Dzimtenē Pilecki notvēra komunistu varasiestādes un 1948.gadā sodīja viņu ar nāvi.

1990.gadā Pileckis tika reabilitēts, bet 2008.gadā viņam tika piešķirts Baltā ērgļa ordenis - Polijas valsts augstākais apbalvojums.