Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzņēmēji apšauba iepirkuma rezultātus Ventspilī: par uzvarētāju tiek izvēlēts gandrīz uz pusi dārgāks pretendents

Ventspilī uzņēmēji ir sašutuši par Ventspils pilsētas domes un tās pakļautībā esošās iestādes «Piejūras brīvdabas muzejs» rīcību, publiskajā iepirkumā par seno burinieku atjaunošanu izvēloties par 51,7 tūkstošiem dārgāku pretendenta piedāvājumu, tādā veidā noniecinot vietējo meistaru prasmes.

Ventspils laivu meistars un uzņēmējs Vigo Sviķekalns ir neizpratnē par Ventspils Piejūras brīvdabas muzeja nesaprotamo izvēli, ņemot vērā viņa un kolēģu lielo pieredzi tieši seno laivu būvniecībā un restaurēšanā gan Latvijā, gan ārvalstīs! Ventspilnieki jau ir pārsūdzējuši muzeja lēmumu Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB), jo iepirkuma galvenais kritērijs bija noteikts piedāvājums ar viszemāko cenu.

Ventspils pilsētas pašvaldības iestāde «Ventspils muzejs» šī gada sākumā izsludināja atklātu konkursu «Vēsturisko zvejas laivu, kutera un seno burinieku priekšmetu atjaunošana un ekspozīcijas izveide Piejūras brīvdabas muzejā» (iepirkuma Nr.VM 2017/1). Kā iepirkuma piedāvājuma izvēles kritērijs tika noteikts piedāvājums ar viszemāko cenu.

Ventspilnieki - SIA «V.S. Būve Salons», Vigo Sviķekalns un Normunds Blumanis ar nosaukumu pilnsabiedrība «VS Būve un partneri» - iesniedza piedāvājumu ar piedāvāto līgumcenu 119556,58 eiro bez PVN. Neskatoties uz būtiski zemāku cenu, šī gada aprīlī Iepirkuma komisija par uzvarētāju konkursā nolēma atzīt uzņēmumu apvienību no Rīgas SIA «OM Design» un SIA «Yachtland» ar piedāvāto līgumcenu 171 303,51 eiro bez PVN, kas bija piedāvājums ar visaugstāko cenu.

«Šāds lēmums tika pamatots ar argumentu, ka mūsu piedāvājums ir klasificējams kā «nepamatoti lēts piedāvājums». Tas ir prātam neaptverami un neatbilst patiesībai, jo mēs būvējam un restaurējam senās laivas jau daudzus gadu desmitus un mūs izvēlas vietējie un ārvalstu pasūtītāji tieši kvalitātes dēļ. Tāpēc mēs ar tīru sirdsapziņu varam uzņemties atbildību par mūsu piedāvāto cenu, ka tā ir konkurētspējīga un atbilstoša augstas kvalitātes pakalpojumam! Mūsu darbus un to kvalitāti labi pazīst Ventspilī. Mums ir radusies sajūta, ka šāds muzeja lēmums ir bijis apzināti izdarīts ar spiedienu no «augšas» un mums ir aizdomas, ka tas ir bijis politisks, ņemot vērā manu iesaistīšanos politikā,» saka Vigo Sviķekalns.

Laivu meistars atzīst, ka 30 gadu laikā viņš ir restaurējis un uzbūvējis no jauna 27 laivas garumā no 6 metriem līdz 22 metriem. Meistara prasmes viņš ir apguvis tādās pilsētās kā Diseldorfa, Hamburga, Kannas, Nica un Helsinki.

Šis piemērs parāda, cik veikli var interpretēt konkursa nolikumu, lai pieņemtu sev labvēlīgus lēmumus – lētākā cena tiek interpretēta kā nepamatoti lēta, jo otrs nav spējīgs piedāvāt konkurētspējīgu piedāvājumu. Diemžēl šajā situācijā cieš ventspilnieki, jo, pirmkārt, viņu vajadzībām tiek atņemti 51 tūkstotis eiro, ko varēja izlietot sociālajām vajadzībām vai muzeja citu eksponātu papildināšanai, otrkārt, tā vietā, lai darbu dotu vietējiem amatniekiem, tas tiek dots rīdziniekiem, tādā veidā arī nomaksātie nodokļi aizplūst no pilsētas, treškārt, tiek mazināta ventspilnieku un uzņēmēju uzticēšanās Ventspils domes un tās pakļautības iestāžu godaprātam.

Uzņēmēji norāda uz vēl kādu iepirkuma trūkumu – viņuprāt, izveidotajai komisijai trūka kompetences iepirkuma jomā, par kuru tika izsludināts konkurss.