Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Attiecību uzlabošanai starp Rietumiem un Krieviju nepietiks ar Minskas vienošanās izpildi

Minskas vienošanās izpilde nav priekšnoteikums attiecību atjaunošanai starp Rietumiem un Krieviju, šodien diskusijā par veidiem, kā atjaunot sakarus starp Krieviju un Rietumiem, sacīja bijušais Ukrainas ārlietu valsts sekretārs, vēstnieks Oleksandrs Čalijs.

Latvijas Ārpolitikas Institūta (LĀI) rīkotās diskusijas laikā viņš uzsvēra, ka daudzi Minskas vienošanos uzskata par galveno priekšnoteikumu labām attiecībām starp Rietumiem un Krieviju, tomēr tā ir tikai daļa no vairākiem punktiem, kas būtu jāizpilda, lai atjaunotu attiecības starp abām pusēm.

«Minskas vienošanās ir par uguns pārtraukšanu, nevis attiecību atjaunošanu. Koncentrēšanās tikai uz šo vienošanos, nedos pozitīvu rezultātu,» viņš uzsvēra.

Viņaprāt, šī brīža krīze Rietumu un Krievijas attiecībās izveidojusies Ukrainas konflikta dēļ, un tās nepieciešams nevis atjaunot, bet gan veidot no jauna. Pēc Čalija domām abu pušu attiecības šobrīd atgriezušās 20.gadsimta vidus posmā.

«Ukrainas krīze ir sekas ģeopolitskajam un ekonomiskajam karam starp Rietumiem un Krieviju. Lai uzlabotu attiecības, Ukrainai un Rietumiem jāturpina veidot vienota nostāja,» ir pārliecināts Čalija.

Viņš norādīja, ka pozitīvas pārmaiņas, iespējams, varētu sekot nākamā gada pavasarī, kad būs notikušas gan vēlēšanas Vācijā, gan Krievijā.

Tikmēr Viļņas Universitātes asociētā profesore Margarita Seselgite sacīja, ka Rietumu un Krievijas attiecību atjaunošanai abām pusēm nepieciešams atzīt, ko tās iepriekš darījušas nepareizi.

Viņa skaidroja, ka priekšnoteikums jebkurai labai sadarbībai, gan starp cilvēkiem, gan uzņēmumiem, gan valstīm, ir uzticība, taču šo abu pušu starpā uzticības ļoti trūkst, jo to redzējums dažādos jautājums krasi atšķiras.

«Uzticības veidošanā svarīga ir starptautisko likumu ievērošana, svarīgi ir darīt to, kas pateikts, un ir svarīgi neiejaukties citu valstu iekšpolitikā. Krievija pēdējā laikā diemžēl ir pārkāpusi visus šos noteikumus, lai uzticība veidotos,» sacīja Seselgite.

Savukārt bijušais Vācijas Ārlietu ministrijas Vācijas-Ziemeļamerikas attiecību koordinators Karstens Voigts pauda viedokli, ka attiecības ar Krieviju šobrīd ir liels izaicinājums, un Krievija ir zaudējusi Rietumu uzticību un Vāciju, kā labu partneri.

Viņš norādīja, ka abām pusēm būs ļoti grūti atrast kopsaucēju, kamēr Krievijas prezidents Vladimirs Putins nemainīs savu rīcību un attieksmi. Attiecību atjaunošana nav neiespējama, tomēr tas prasīs ļoti ilgu laiku, ir pārliecināts Voigts.