Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Luksusa kruīzu kuģis «The World» - peldoša pilsēta tikai miljonāriem

Uzkāpšana uz «The World» klāja rada sajūtu par ierašanos XIX gadsimta «Titānikā» - tāds ir šī kuģa mērogs un grandiozums, vēsta CNN.

Pietauvojies Honkongas Viktorijas ostā, šis 196 metrus garais kuģis ir pasaulē lielākā un, iespējams, ekskluzīvākā «dzīvojamā jahta».

Uz tās atrodas pasaulē vienīgie pilna izmēra tenisa korti jūrā, 650 kvadrātmetru liels SPA un fitnesa centrs, 12000 vīna pudeļu kolekcija. Kuģis ir piestājis 1213 ostās un mērojis 641 000 jūras jūdžu (1 187 000 kilometrus).

Šogad vien tas ir apmeklējis divus nomaļākos reģionus pasaulē – Rosa jūru Antarktīdā un Melanēziju, kas atrodas netālu no Jaungvinejas.

Tomēr neviena vieta 12 klājos netiek izīrēta. Visi 165 uz klāja atrodamie luksusa apartamenti, kuru vērtība svārstās no trīs līdz 15 miljoniem dolāru, pieder tajos dzīvojošajiem, kuru bagātībai jābūt vismaz 10 miljonu dolāru apmērā. Lai nokļūtu uz klāja, ir nepieciešams ielūgums.

Nemierīga kuģošana

Kad «The World» pirms 15 gadiem sāka piedāvāt savus pakalpojumus, kuģis ātri nonāca grūtībās.

«Sākumā kuģis daļēji piederēja viesnīcu kompānijai,» CNN pastāstīja kanādiete Liliāna Veri, kurai jau gandrīz 10 gadus pieder vieta uz kuģa.

Kuģa sestais klājs sākotnēji bija rezervēts viesnīcas numuriņiem, lai ar no to izīrēšanas iegūto naudu subsidētu biznesa dzīvojamo pusi, viņa skaidroja. «Tas tomēr tā nedarbojās,» viņa piebilda.

2003. gadā biznesa modelis mainījās. Tūristu uz klāja vairs nebija, tikai ļoti bagāti pastāvīgie iedzīvotāji. Tas kļuva par pasaulē vienīgo dzīvojamo kruīza kuģi, un tāds tas ir joprojām.

Visi kuģa iedzīvotāji ir akcionāri, kas balso par visiem svarīgākajiem jautājumiem – kuģa maršrutu, izmantojamo degvielu un Ziemassvētku rotājumiem.

«Cilvēki, kas šeit pērk vietu, ir veiksmīgi tādā vai citādā ziņā. Advokāti, ārsti, arhitekti, uzņēmēji,» stāstīja Veri. «Viņiem ir iespējas lemt, kā šeit visam vajadzētu notikt,» viņa piebilda.

Biznesa plāna maiņa ir darbojusies labi. Līdz 2006. gadam visas dzīvesvietas tika pārdotas.

Oprai nav vietas

Cilvēkiem, kuri kuģī ir iegādājušies vietu, «ir privātās lidmašīnas, viņi kolekcionē mākslu. Šī nav viņu vienīgā dzīvesvieta», CNN atklāja «The World» dzīvojamās platības direktore Līza Spillere.

Tomēr nepareiza slava varētu likt vērtēšanas komitejai neļaut kuģī uzņemt bagātu kandidātu.

«Es nedomāju, ka Oprai Vinfrijai tiktu ļauts šeit iegādāties vietu,» atzina Veri,

«Te ir konfidencialitātes un privātuma kodekss (..) mēs nevēlamies šeit paparaci,» norādīja Veri, saucot kuģi par «patvērumu». «Jūs nekad neuzzināsiet, kas šeit dzīvo,» viņa paziņoja.

Šodien uz kuģa dzīvo 142 neidentificētas ģimenes, kuras visas ir izgājušas stingru atlases procesu, pirms tām ļāva iegādāties vietu. Apmēram puse to nāk no Ziemeļamerikas, 45 ģimenes ir no Eiropas, bet vēl 20 – no Dienvidāfrikas. Vidējais vecums ir 64 gadi.

Ģenerālmenedžere Sandra Mūnija atklāja, ka vairums iedzīvotāju uz kuģa, kas peld ar Bahamu karogu, pavada apmēram sešus mēnešus gadā. Visvairāk cilvēku ir Ziemassvētkos, kad daudzi uz klāja uzaicina ģimenes locekļus un draugus.

Ceļošana, neatstājot māju

Skaidrās naktīs kuģa iedzīvotāji var gulēt zem klajām debesīm «Bali gultās». Lai kur kuģis nedotos, būs pieejams bezvadu internets, uz klāja ir ārsti un pat pilates instruktors.

Tomēr rodas jautājums, vai tik bagātiem cilvēkiem, kuri turklāt tik augstu vērtē privātumu, labāk nepatiktu ceļot pašiem ar savu jahtu?

Kuģa pievilcība slēpjoties tā personāla sastādītajā maršrutā, skaidroja Veri. «Man nav tāds radošums, kāds ir šiem cilvēkiem. Jāiegulda liels darbs, lai to visu dabūtu gatavu,» viņa atzina.

Piemēram, līdz šī gada beigām kuģis apmeklēs Vanuatu, Zālamana salas, Havaju salas, Šanhaju, Honkongu, Kanādu, Aļasku, Meksiku un Centrālameriku, ceļojumu pabeidzot Maiami.

Trīs reizes gadā «The World» piedalās «ekspedīcijās», ceļojumos uz neierastiem galamērķiem, kuros pievienojas vadoši vides aizsardzības aktīvisti un zinātnieki, kuri ar lekciju, tematisko brokastu un izbraucienu palīdzību veicina diskusijas par konkrēto galamērķi.

Veri atklāja, ka kādu laiku atpakaļ kuģim ceļojumā uz Madagaskaru pievienojās «National Geographic» fotogrāfs, antropologs un jūras biologs. «Tā bija kā universitāte uz nedēļu. To jūs citur nevarat dabūt,» viņa atzina.

Turklāt uz kuģa ir kopības sajūta, piebilda Mūnija, norādot uz neskaitāmām ballītēm, kuras par godu cits citam sarīkojuši kuģa iedzīvotāji. «Mēs jūtam, ka šī ir arī mūsu ģimene,» viņa piebilda.

Ar pasauli nepietiek

Šobrīd arī citi kruīza kuģu operatori vēlas sev daļu peldošo luksusa pilsētu tirgū. Ar 2021. gadu šobrīd projekta stadijā esošais kruīza kuģis «The Utopia» gatavojas konkurēt ar «The World» apdzīvoto kuģu tirgū.

«The Utopia» īpašnieki lēš, ka kuģa būvniecības darbi izmaksās 980 miljonus dolāru, bet tajā atrodamās 190 apartamenti izmaksās no četriem miljoniem līdz 36 miljoniem dolāru. Kuģa maršruts tiks sastādīts, ņemot vērā pasaules notikumu kalendāru, piemēram, Kannu kinofestivālu, Monako «Grand Prix», Olimpiskās spēles, modes nedēļas, Melburnas zirgu skriešanās sacīkstes un Riodežaneiro karnevālu.

««The Utopia» būs ikgadēja pirmo lēdiju, filantropu, Nobela prēmijas laureātu tikšanās vieta, domātāju svētki, vieta, kur pasaules līderi spriedīs ar konservatīvajiem un liberāļiem par nozīmīgu problēmu risināšanu un miera panākšanu starp naidīgām etniskajām grupām un kultūrām,» CNN paziņoja šī kuģa sabiedrisko attiecību komanda.

Uz klāja būs arī 165 viesnīcas numuriņi.

Savukārt 2019. gadā pakalpojumus sāks piedāvāt upju kruīza kuģis «The Marquette», kura apartamenti izmaksās no 310 000 tūkstošiem dolāru līdz 1,9 miljoniem dolāru.

Tomēr Mūnija uzskata, ka neviens kuģis nespēs sacensties ar «The World». «Cilvēki to uzskata par kruīza kuģi,» lai arī «tā nav», viņa uzsvēra. «The World» ir unikāla peldoša pilsēta, ko apdzīvo līdzīgi domājoši cilvēki, kuri aizraujas ar ceļošanu un mācīšanos. Tā 15 gadu laikā ir kļuvusi par ģimeni, kuras ķīmiju ir grūti atkārtot, viņa paziņoja.