Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laikraksts: Trampa kļūdas un rīcība draud ar konstitucionālo krīzi ASV

ASV prezidentam ir liela vara - viņš kontrolē kodolarsenālu un spēcīgākos bruņotos spēkus pasaulē. Ņemot vērā konstitūciju, viņam ir tiesības pieteikt karu, noraidīt un pieņemt likumus. Tiesa, tieši šī pati konstitūcija arī ievērojami ierobežo prezidentu - viņš nedrīkst būt «virs likuma», raksta «Financial Times» publikācijā, kurā teikts, ka Donalda Trampa kļūdas draud ar konstitucionālo krīzi. 

Runājot par to, cik ilgi amatā varētu palikt Tramps, avīze raksta, ka viņa impīčments ir galējais līdzeklis, un to nav viegli īstenot, un šāds solis noteikti izraisītu krīzi pasaules demokrātijā.

Pašlaik situācija ir slikta. Tramps ir uzsācis atklātu karu ar paša valstī esošajiem specdienestiem - ir atlaists FIB vadītājs, Baltais nams ir paralizēts slepenas informācijas noplūdes dēļ un likumdošanas process ir iestrēdzis.

Šo situāciju ir radījis Tramps pats, norāda izdevums. Viņš ir atzinis, ka par FIB vadītāja Džeimsa Komija atlaišanas iemeslu kļuva Trampa neapmierinātība ar to, kā tiek izmeklēta Trampa priekšvēlēšanu saikne ar Kremli. Pēc tam Tramps paziņoja, ka viņam ir tiesības dalīties ar slepenu informāciju ar Krievijas diplomātiem un tagad noskaidrots, ka Tramps piespiedis Komiju izbeigt izmeklēšanu pret Maiklu Flinnu, kurš iepriekš meloja par to, ka viņam neesot nekādas saistības ar Kremli.

Tagad, neatkarīgi no tā, vai viņam izdevās apturēt FIB iesāktos darbus, prezidentam var piemērot apsūdzību par izmeklēšanas kavēšanu, kas jau ir tiešs ceļš pretī impīčmentam.

Kā norāda «Financial Times», līdz tam vēl ir tāls ceļš ejams, jo gan prezidents, gan Kongress pagaidām nestāv bezdibeņa malā, taču jāsaprot, ka Trampam ir nepieciešams pakļauties neatkarīgas izmeklēšanas principiem pret viņu izvirzītajās apsūdzības, lai arī kāds nebūtu izmeklēšanas rezultāts.

Tiesa, ir svarīgi tas, ka Trampam ir jāsaprot tas, ka konstitucionālā kārtība ir svarīgāka nekā viņš pats.

Kamēr izmeklēšana turpināsies, laikraksts Trampam iesaka izbeigt pievērst pārmērīgu uzmanību šīm lietām, bet koncentrēties uz prezidenta tiešajiem pienākumiem - sākt kaut ar vizīti Tuvajos Austrumos vai apmeklēt NATO sabiedroto valstis, jo turpinot iesaistīties «kaujās» ar visiem, kas viņu kritizē, ir bezjēdzīgi.

Kā pieļauj avīze, šis uzdevums - pilnvērtīgi pievērsties prezidenta amata tiešajiem pienākumiem, Trampam varētu būt ne pa spēkam. 70 gadus vecais magnāts, kura īpašumā ir ievērojama bagātība, nevar lepoties ar partijas biedru pilnīgu uzticību, un viņš ir pieradis visu darīt pēc saviem ieskatiem.

Kongresam pagaidām nav jāsteidzas ar Trampa atstādināšanu no amata: nekompetence nav iemesls atstādināšanai no amata, taču konstitūcijas pārkāpšana gan ir nepiedodams pārkāpums. To jau reiz pierādīja Votergeitas skandāls, kad republikāņi nolēma, ka prezidents pārkāpj konstitūciju. Toreiz republikāņi pievienojās demokrātiem un impīčmenta draudi piespieda Ričardu Niksonu, kurš uzskatīja, ka ir «virs likuma», atkāpties no amata.

Toreiz tas glāba no kraha ASV valsts institūcijas, un, ja krīze pieaugs, tad tāds pats liktenis var notikt arī šoreiz.