Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Viņu izdrāza visa nodaļa!» – Rīgas trakonama paciente pastāsta par piedzīvoto

Nonākt trakonamā noteikti negribētu neviens, tomēr, izrādās, ir tāda cilvēku kategorija, kas Tvaika ielas Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra slimnīcā mēdz iegriezties paārstēties neviena nemudināti, ja gadījusies liela pārslodze vai pārlieku liels alkohola patēriņš vai lietotas narkotikas.

Tā gadījies arī ar Marinu, kura izdomājusi pārlaist dažas naktis mierīgā vidē un iziet rehabilitāciju. Tomēr, kā vēsta LNT raidījums «Degpunktā», iecere apārstēties izvērtusies ļaunā murgā.

«Es gribēju paārstēties. Atbraucu no Francijas, pati izsaucu ārstus, lai viņi mani sadakterē. Es gribēju nonākt trakomājā. Gribēju paārstēties, atpūsties, jo es Francijā strādāju divus mēnešus gandrīz bez brīvdienām. Man vienkārši vajadzēja tabletes, lai paārstētos, bet ārsti mani nosūtīja nevis uz trako māju, bet uz narkoloģiju,» raidījumam stāsta Marina.

Tad arī sācies pats briesmīgākais, saka Marina: «Tur atņēma telefonu, nedeva karstu ūdeni, par mani ņirgājās medbrāļi, es esmu vienos zilumos, es jums tos parādīšu.»

Marina tikusi ārā, tikai pateicoties vīram, kurš atnācis uz tikšanos:

«Vīrs gribēja mani savākt no turienes, jo es uzrakstīju iesniegumu, ka es atsakos no medikamentiem, jo tie burtiski tika stūķēti. Staigājām kā tādi zombiji. Cilvēki tur staigā kā zombiji. Par viņiem ņirgājas. Es atteicos no medikamentiem. Uzrakstīju iesniegumu, ka eju prom no slimnīcas, ka man ir tādas tiesības, jo labprātīgi šeit ierados un labprātīgi došos. Viņi mani nelaida un tad mans vīrs aizgāja pie ārstējošā ārsta un pateica, ka pret parakstu izņems mani no turienes. Ziniet, ko mans ārstējošais ārsts pateica manam vīram? Es atvainojos par izteicienu – kam jums viņa vajadzīga, viņu ir izdrāzusi visa nodaļa. Ko izdarīja mans vīrs? Mums iedeva desmit minūtes, tur ir kā cietumā, sliktāk nekā cietumā! Mums deva desmit minūtes caur restēm parunāties. Vīrs uzlauza restes, un mēs īstenojām bēgšanu, aizbēgām no turienes.»

Marina zvanījusi policijai, bet tur pateikts, lai zvana uz Veselības ministriju. Tur savukārt neviens necēlis klausuli. Tā arī lieta palikusi «karājamies gaisā», tāpēc sieviete vērsusies televīzijā. Marinai esot vēl daudz detaļu ko pastāstīt par attieksmi šajā iestādē.

Piemēram, medbrāļi neļāvuši sievietei iet ārā, kā arī atvērt logu, lai ienāktu svaigs gaiss. Tāpat likuši mazgāt podus un vilkt ērmota paskata drēbes. Tvaika ielā 2 Marinas situāciju nekomentē, sakot, ka tas būtu pacienta tiesību, ārsta ētikas un likuma normas pārkāpums. Tomēr norāda, ka jebkura sūdzība tiek izskatīta. Tikai jāvēršas ar oficiālu iesniegumu. Iestādē norāda, ka daudziem pacientiem esot saasināta uztvere par notiekošo. Līdz ar to iespējams rodas sajūta, ka kaut kas tiek darīts pret viņu pašu gribu.

Taču Latvijā tas ir aizliegts. Šādos gadījumos piespiedu ārstēšana kā tāda neeksistē. Vienīgi gadījumos, ja pacients ir bīstams sev un apkārtējiem, norāda slimnīcā. Tad pacients tiekot hospitalizēts, novērots un gadījumos, ja stāvoklis ir stabilizējies un pacientu var izrakstīt, tad ja pacients to pats vēlas, viņu var no stacionāra izrakstīt.

Pacients iestāšanās brīdī parakstot līgumu, ka labprātīgi stacionējas. Slimnīcā norāda, ka sabiedrībā pastāv daudz aizspriedumu un stereotipu par Tvaika ielas apartamentiem. Taču tas tā izveidojies, jo ārsti runāt nedrīkst, bet pacienti, kuri nav īsti līdzsvaroti, staigā pa pasauli un stāsta dažādus savārstījumus par pārestībām, ko it kā piedzīvojuši.

Turklāt bieži vien pacientu radinieki ir tie, kas mudina ārstus pārkāpt likumu un veikt piespiedu ārstēšanu. Savukārt, pacientu telefoni atrodoties pie personāla, lai pacients viens no otra to «neaizņemtos un neaizmirstu atdot». Pacients par to esot informēts un parakstās par vērtslietām, ko nodevis personālam glabāšanā. Ja pacientam nepieciešams sazvanīt radiniekus, tad telefons tiekot iedots.

Raidījumā norāda, ka lietās, kas saistītas ar psiholoģiju un narkoloģiju, izurbties līdz patiesībai ir ļoti sarežģīti, taču jebkurā gadījumā Marinu neviens ar varu atpakaļ uz slimnīcu nevedīs. Ja sieviete joprojām ir neapmierināta ar viņai sniegto pakalpojumu – ārsti gaida viņas sūdzību. Ja notikusi vardarbība vai seksuāls noziegums, sievietei jādodas uz policiju un jāraksta iesniegums.