Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cik liela ir iespēja, ka Jāņu naktī līs?

Iespēja, ka Jāņu naktī līs lietus, Latvijā vidēji ir 32%, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotie dati par 1966.-2016.gadu.

Lai gan gandrīz katru gadu lietus skar kādu Latvijas reģionu, nokrišņu varbūtība konkrētās vietās svārstās no 22% līdz 49%. Visretāk Jāņu naktī līst Bauskas un Krāslavas apkaimē, kā arī Rīgā, savukārt visbiežāk - Talsu pusē.

Jāņu dienā caurmērā līst nedaudz biežāk nekā Jāņu naktī. Nokrišņu iespējamība 24.jūnija dienā Latvijā svārstās no 27% līdz 53%, bet valstī vidēji tā ir 40%.

Visretāk Jāņu dienā līst Liepājā, Ventspilī un citviet Kurzemes rietumu piekrastē, kā arī Ziemeļvidzemes piekrastē. Savukārt visbiežāk - vidēji katru otro gadu - svētku dienā līst galvaspilsētā, Aizkraukles un Cēsu pusē, kā arī Vidzemes augstienē.

Pēdējā 51 gada periodā desmit reizes Jāņu nakts pavadīta bez nokrišņiem visā Latvijā, pēdējoreiz - pagājušajā gadā.

Lietainākā Jāņu nakts bija 1997.gadā, kad valstī vidēji nolija 11,7 milimetri nokrišņu. Pēdējos piecos gados lietainākos Jāņus aizvadījām 2015.gadā, kad vidēji Latvijā bija 6,9 milimetri nokrišņu, bet Skrīveru novērojumu stacijā lietus daudzums sasniedza 19,5 milimetrus.

Diennakts vidējā gaisa temperatūra Līgo svētkos parasti ir no +14 līdz +16 grādiem. Siltākā diennakts bija pagājušā gada Jāņu diena, kad vidējā temperatūra sasniedza +22 grādus, savukārt vēsākā - 1977.gada 23.jūnijs, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra valstī bija tikai +9,6 grādi.

Visaukstākā Jāņu nakts bija 1992.gadā, kad minimālā gaisa temperatūra Latvijā vidēji bija +3,1 grāds, Zosēnos tikai +0,7 grādi. Vissiltākā Jāņu nakts piedzīvota 2013.gadā - minimālā gaisa temperatūra valstī vidēji tad bija +16,9 grādi, turklāt Rīgas centrā termometra stabiņš nenoslīdēja zemāk par +20,5 grādiem.

Pēdējo desmitgažu karstākā Jāņu diena bija pagājušogad, kad maksimālā gaisa temperatūra vidēji Latvijā bija +28,3 grādi. Tomēr Līgo svētku karstuma rekords pieder 1964.gadam, kad 23. jūnijā Daugavpilī gaisa temperatūra pakāpās līdz +31,8 grādam.

Vēsākā Jāņu diena pieredzēta 1994.gadā - togad maksimālā gaisa temperatūra vidēji Latvijā nepārsniedza +12,7 grādus, vēl netīkamākus šos svētkus padarīja pamatīgs lietus un vēja brāzmas līdz 17-23 metriem sekundē.