Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

NMPD arodorganizācija: Visiem mediķiem jāpāriet uz e-veselības sistēmu

Visiem mediķiem jāpāriet uz e-veselības sistēmu, jo tā ievērojami atvieglo darbu, šodien preses konferencē teica Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālā centra arodorganizācijas pārstāvis Rafaels Ciekurs.

Viņš norādīja, ka NMPD no 2013. gada novembra ir pilnībā pārgājis uz e-veselības sistēmu, kas nozīmē, ka visa medicīniskā dokumentācija, kā arī izsaukumi tiek saņemti elektroniski, turklāt dispičeriem e-veselības dēļ pieejama arī informācija par brigādes atrašanās vietu.

Ciekurs skaidroja, ka pārejas posms uz e-veselības sistēmu nebija viegls, jo arī NMPD iepriekš strādāja ar dokumentāciju papīra veidā un informāciju brigādei tika nodota ar rācijas palīdzību. Sākotnēji arī sistēma neesot bijusi ideāla, tomēr viss tika nekavējoties atrisināts. «Arī patlaban mums strādā diennakts dežurējošais informācijas tehnoloģiju (IT) speciālists, kuram var piezvanīt jebkurā diennakts laikā,» norādīja Ciekurs.

Viņš sacīja, ka grūtības ar strādāšanu sistēmā bija gados vecākiem mediķiem, taču NMPD to atrisināja un vienā komandā strādāja darbinieks ar labām informācijas tehnoloģiju zināšanām un darbinieks, kuram e-veselības apgūšana prasīja lielāku piepūli.

Pēc Ciekura paustā, pāriešana uz e-veslelības sistēmu devusi daudz ieguvumu gan mediķiem, gan pacientiem. «Patlaban neatliekamā medicīniskā palīdzība pie pacienta nonāk ātrāk,» teica Ciekurs.

Jau ziņots, ka par e-veselības sistēmas lietošanu parakstīti 42% no nepieciešamajiem līgumiem, konferencē «Aktualitātes veselības aprūpe» teica Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktores vietniece informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jautājumos Linda Freimane.

Viņa norādīja, ka visaktīvāk līgumus par e-veselības sistēmas lietošanu slēdz speciālisti un aptiekas.

Savukārt ģimenes ārsti joprojām nav vienisprātis ar Veselības ministriju (VM), jo viena no prasībām saistībā ar ārstu streiku jūlijā ir par e-veselību, proti, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija lūdz VM nodrošināt pacienta datu aizsardzību e-veselības sistēmā un noteikt, ka e-veselības sistēma vai tās daļas obligāti jālieto tikai pēc tam, kad ir iegūti pārliecinoši dati par sistēmas efektīvu funkcionēšanu un dots laiks, lai ģimenes ārsti var sagatavoties sistēmas lietošanai.

Pēc VM paustā, patlaban pavisam izrakstītas vairāk nekā 14 600 e-receptes, no kurām aptiekās izmantotas vairāk nekā 3300 e-receptes. Patlaban trīs vadošās aptiekas, kurās ir izmantotas visvairāk e-receptes, ir «Liepājas centra aptieka» ar 678 izsniegtām e-receptēm, «Saules aptieka» Rīgā, Brīvības ielā 68, ar 213 e-receptēm un «Benu aptieka» Driksas ielā 4, Jelgavā, ar 88 e-receptēm.

E-receptes valsts pilnībā vai daļēji kompensētajiem medikamentiem tikai elektroniski e-veselības sistēmā jāizraksta no šā gada 1.septembra. Aptiekām ir pienākums pieņemt e-receptes jau no 2016.gada 1.decembra.