Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Medijs: Sīrijā notiek neapzināts un nepieteikts karš starp ASV un Krieviju

ASV un to sabiedrotie, to vidū arī Lielbritānija Sīrijā neapzināti ir ierautas nepieteiktā un neplānotā karā ar Asada režīmu un tā sabiedrotajiem - Krieviju un Irānu, raksta «Times» apskatnieks Ričards Spensers. 

Situācijas paradokss ir tajā, ka neraugoties uz saviem priekšvēlēšanu solījumiem nejaukties karā Tuvajos Austrumos, ASV prezidents Donalda Trampa vadītā valsts tomēr ir ierauta karadarbībā Sīrijā. Svētdien amerikāņu iznīcinātājs notrieca Sīrijas bumbvedēju, un tā kļuva par ceturto sadursmi starp ASV un Sīrijas spēkiem.

Sīrija pēc tam paziņoja, ka ASV traucē tai cīnīties ar «Islāma valsti». Tas gan skan mazpārliecinoši, ņemot vērā, ka ASV specvienība ar Lielbritānijas un citu valstu un vietējo spēku atbalstu cīnās ar «Islāma valsti» jau kopš 2014. gada, kopš Kobanes cīņas.

Praktiski visu šo laiku Bašara Asada režīms koncentrējis visus spēkus nevis pret «Islāma valsti», bet pret režīma pretiniekiem vairākos valsts rajonos. Tiesa, šobrīd režīma spēki virzās uz valsts austrumiem - tuvāk Irākas robežai. Damaskai ir cerība, ka ar Irānas palīdzību, tā spēs savā kontrolē atgūt lielāko valsts daļu.

Damaska, tāpat kā visi citi nezina, cik ilgi ASV atstās savus bruņotos spēkus Sīrijā pēc tam, kad sabiedroto karavīriem izdosies pārņemt savā kontrolē neoficiālo «Islāma galvaspilsētu» Raku. Irāna ļoti vēlētos, lai ASV izvestu savus spēkus, jo tie traucē Teherānai sasniegt savu mērķi, respektīvi, lai Sīrijas - Irākas robežu kontrolētu proirāniski noskaņotie spēki.

Prezidents Tramps, ņemot vērā politiskās problēmas ASV, pats nekontrolē cīņu pret «Islāma valsti» - to dara aizsardzības ministrs Džeimss Metiss un viņa padomnieks nacionālās drošības jautājumos Herberts Makmasters.

Gan Irāna, gan Sīrija uzskata, ka ASV lēmums par to, vai turpināt karadarbību, pat ņemot vērā sadursmes risku ar Krieviju un Irānu, tiks pieņemts politisku apsvērumu dēļ, nevis domājot par aizsardzību.

Pašlaik tiek darīts viss, lai Tramps apzinātos sekas, kādas izraisīs šis konkrētais lēmums. Tramps vēlas vienlaicīgi iziet no Sīrijas un vienoties ar Krieviju, taču viņš iestājas pret Irānu, kas, savukārt, ir Krievijas sabiedrotā.

Tramps jau ir brīdināts, ka abus viņa nospraustos mērķus ir nereāli sasniegt. Nav brīnums, ka Sīrija un Krievija ir pamanījušas pretrunas Trampa plānos, līdz ar to tagad tiek pārbaudīti patiesie Trampa nodomi, līdz ar to Sīrijā notiek neapzināts karš starp Krieviju un ASV.