Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Viņķele rosina ļaut augstskolām izvēlēties mācību valodu konkurētspējas veicināšanai

Saeimas deputāte Ilze Viņķele (V) rosinājusi likumā noteikt tiesības augstskolām izvēlēties studiju programmu īstenošanas valodu ar mērķi veicināt Latvijas augstākās izglītības konkurētspēju, aģentūrai LETA skaidroja politiķe.

Parlamentārietes priekšlikums paredz augstskolām piešķirt tiesības pastāvīgi noteikt studiju programmu īstenošanas valodu. Tāpat rosināts no likuma svītrot normu, ka valsts dibināto augstskolu studiju programmas notiek valsts valodā, un šajā normā noteiktos izņēmumus svešvalodu lietošanai.

Šādas izmaiņas ir nepieciešams apstākļos, kad strauji sarūk Latvijas augstskolās studējošo skaits, un visas vietas nav iespējams aizpildīt arī ar budžeta vietu palīdzību, skaidro Viņķele. Tāpēc nepieciešams veicināt Latvijas augstskolu konkurētspēju par ārvalstu studentiem. Viņa norādīja, ka šos priekšlikumus atbalstot arī Latvijas Rektoru padome un Augstākās izglītības padome (AIP). Augstskolu rektori «signalizē», ka esošais regulējums traucē attīstīties.

Normatīvajā aktā tāpat paredzēts ierakstīt, ka akadēmiskajos amatos ievēlētajam personālam pirmajos divos gados pēc ievēlēšanas nebūs piemērojama prasība zināt valsts valodu augstākajā līmenī. Deputāte skaidro, ka izmaiņas dos nepieciešamo laiku šīm personām iemācīties latviešu valodu.

Tāpat likumā rosināts noteikt, ka augstskolām savā darbībā ir jāattīsta valsts valoda.

Vaicāta par to, vai nevarētu rasties bažas par šādu grozījumu iespējamu negatīvu ietekmi uz latviešu valodas statusu konkurencē, piemēram, ar krievu un angļu valodu, Viņķele uzsvēra, ka šāda interpretācija ir pilnībā neloģiska. Politiķe akcentēja, ka Rektoru padome, AIP un arī deputāte iestājas par latviešu valodu. Rektoru padomes pārstāvji paši arī ieviesīs jauno regulējumu, turpinot atbalstīt valsts valodu, skaidroja Viņķele.

Deputātes priekšlikumi iesniegti likuma grozījumu izskatīšanai otrajā lasījumā.

Kā ziņots, grozījumu sākotnējā redakcija Augstskolu likumā izstrādāta, lai veicinātu augstākās izglītības kvalitāti, konkurētspēju un eksportspēju.