Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Danusēvičs: Sviesta cenas stabilizēsies līdz gada beigām

Vidējās cenas piena produktiem ir samērā stabilas, izņēmums ir augstais sviesta cenu kāpums par 53%, portālu «Apollo» informēja Latvijas Tirgotāju asociācijā (LTA). 

Periodā no 2016. gada līdz 2017. gada sākumam sviesta cena bija pieaugusi par 8% (200 g paciņa 82% sviesta). Vidējā cena 2016. gada martā bija 7,90 eiro/kg. Cena 2017.gada martā – 8,55 eiro/kg, maijā vidēja cena sviestam 82% nedaudz saruka līdz 8,35 eiro par kilogramu.

Šobrīd, augustā sviesta cena – 13,10 eiro/kg. Kāpums ir 53% procenti vai vidēji viens eiro par paciņu sviesta (82%).

Sviesta cenu kāpumu noteica vairāki faktori kā rezultātā biržā pagājušā gada otrajā pusgadā sviesta cena pieauga līdz 3 - 4,5 tūkstošiem par tonnu, bet 2017. gada pirmajā pusgadā palielinājās līdz 6,3 tūkstošiem eiro par tonnu.

Cenu kāpumu noteica trīs faktoru grupas: pieaugošais sviesta patēriņš lielajos tirgos – ASV, Krievija, Ķīna; piena ražošanas kritums Eiropas Savienībā (pēc dotāciju samazinājuma 2016. gadā) un Jaunzēlandē (ganāmpulku atjaunošana); banku spekulācijas ar sviesta krājumiem.

LTA prezidents Henriks Danusēvičs prognozē, ka cenas stabilizēsies līdz gada beigām 9,5 – 10 eiro/kg robežās. Vienlaikus prognozē arī piena cenu kāpumu par 10 – 20%.

Periodā kopš gada sākuma gaļas produktu cenas veikalos vērojamas samērā stabilas, izņemot vistas gaļu, kas salīdzinot ar iepriekšējo gadu kļuvusi dārgāka par vairāk kā 20% un šobrīd 1 kg (broilers) maksā 3,22 eiro. Olas (M) 10 gab. pērn augustā vidēji maksāja 1,23 eiro, šogad 1,33 eiro.

Bakalejas preču grupā vērojama cenu stabilitāte, un izmaiņas ir visai nelielas salīdzinot ar iepriekšējā gada tādu pašu periodu. Nemainīga palikusi cukura vidējā cena. Ievērojamākais kāpums – griķiem, cena pieaugusi par 24%. Tie kļuva «skandalozi» 2010. gadā, kad griķu cena dažu dienu laikā palecās par 67%. Daudzviet veikalos tie nebija nopērkami, jo patērētāji, uztraucoties par tālāku cenu kāpumu un iespējamo deficītu, kāds jau piemeklējis Krieviju, griķus izpirka pastiprināti.

Produktu vidējās cenas mazumtirdzniecībā aprēķinātas ņemot vērā cenas nozmīmīgāko tirdzniecības uzņēmumu veikalu ķēdēs, nerēķinot ražotāju noteiktās akciju cenas.

Sekojot līdzi cenu izmaiņām mazumtirdzniecībā, Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) jau vairāk kā 20 gadus veic patēriņa preču salīdzinājumu veikalu tīklos.