Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Foto: Rīgas HES piegādāta otrā hidroagregāta turbīna

Turpinoties Rīgas hidroelektrostacijas (HES) rekonstrukcijai, trešdien, 9. augustā, piegādāta otrā hidroagregāta turbīna, aģentūrai LETA pavēstīja AS «Latvenergo» komunikācijas projektu vadītāja Ilvija Līvmane.

Viņa informēja, ka kravu ar 150 tonnu smago turbīnu, piegādāja no «General Electric» rūpnīcas caur Hamburgas ostu Vācijā. Kravas transportēšana pa Rīgas ielām notika naktī, kad uz autoceļiem ir viszemākā transporta intensitāte.

«Latvijā atjaunīgo energoresursu izmantošanas īpatsvars ir viens no lielākajiem Eiropas Savienībā un HES saražotās elektroenerģijas daudzums ir ievērojams - 30-40% no patēriņa. Tādējādi ir gandarījums, ka Rīgas HES sekmīgā rekonstrukcija ne tikai paaugstinās HES hidroagregātu drošību, bet palielinās elektroenerģijas efektīvu izstrādi, saražojot par 2-4% vairāk elektroenerģijas nekā līdz šim,» sacīja «Latvenergo» ražošanas direktors Māris Kuņickis.

Šobrīd Rīgas HES rekonstrukcijas projektā pirmā hidroagregāta montāžas darbi ir noslēguma posmā - augusta beigās plānots sākt ieregulēšanas darbus. Paredzēts, ka ekspluatācijā tas tiks nodots 2018. gada sākumā. Paralēli norit darbi pie otrā hidroagregāta rekonstrukcijas.

Rekonstrukcijas projekts sākās 2015. gada aprīlī. Rīgas HES hidroagregātiem rekonstrukcijas gaitā ir paredzēts nomainīt hidroturbīnas, ģeneratoru statorus, rotora polu izolāciju, kā arī pilnībā atjaunot stacijas vadības sistēmu. Taču katram agregātam rekonstrukcijas apmērs ir dažāds. Visu sešu hidroagregātu rekonstrukcija ir nepieciešama, jo tie ir tehniski nokalpojuši un to efektivitāte atpaliek no mūsdienu iespējām.

Hidroagregātu remontu iespējams veikt tikai starppalu periodos, kā arī vienā gadā var rekonstruēt tikai vienu agregātu. Tadējādi darbus plānots pabeigt līdz 2022. gada 1. aprīlim.

Hidroagregātu rekonstrukcija notiek «Latvenergo» investīciju programmas ietvaros. Tiesības veikt Rīgas HES rekonstrukciju iepirkumā ieguva Francijas uzņēmums «GE Hydro France» (iepriekš «Alstom Hydro France»).

Rīgas HES ir ekspluatācijā kopš 1974. gada. Stacijā darbojas seši hidroagregāti ar kopējo jaudu 402 megavati (MW). Plānots, ka pēc rekonstrukcijas Rīgas HES gadā saražos par aptuveni 20 gigavatstundām (GWh) vairāk elektroenerģijas nekā līdz šim.