Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Izveidots ceļvedis ar mērķi piesaistīt augsti kvalificētu ārvalstu darbaspēku

Ekonomikas ministrija (EM) izveidojusi elektronisku informatīvu ceļvedi angļu valodā par darba atļaujas noformēšanas procesu ārzemniekiem, kuri nav Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstu pilsoņi un kurus paredzēts nodarbināt Latvijā, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Ceļvedis izveidots viedās imigrācijas politikas ietvaros, kas ir speciāla politika ar mērķi piesaistīt augsti kvalificētu darbaspēku jomās, kur Latvijā fiksēts speciālistu deficīts, vienlaicīgi novēršot masveidīgu lēta darbaspēka ievešanu no ārvalstīm vai visu uz ārvalstniekiem attiecināmo ierobežojumu atcelšanu. Politikas īstenošana noris pārdomāti un sadarbībā ar darba devējiem, pilnveidojot ar darba atļauju noformēšanu un iegūšanu saistītos procesus. Informatīvais ceļvedis paredzēts, lai informētu ārvalstu speciālistus un darba devējus par jau pašlaik pieejamajām darba iespējām Latvijā.

Ārvalstu investoru padome Latvijā savā 2015. gada ziņojumā par ilgtspējīgu ekonomikas attīstību norāda, ka darbaspēka piedāvājuma samazināšanās ir viens no galvenajiem draudiem valsts spējai piesaistīt investīcijas un radīt ilgtspējīgas un labi apmaksātas darbavietas.

Tāpat konsultāciju uzņēmuma «Ernst&Young» 2015.gada pētījumā par ES valstu pievilcīgumu ārvalstu investoriem norādīts, ka ierobežotais darbaspēka piedāvājums Baltijas valstis nostāda vēl nevienlīdzīgākās pozīcijās ar citām ES dalībvalstīm lielu investīciju piesaistē.

Pēc EM paustā, viedās imigrācijas politika ir viens no īstermiņa pasākumiem darba tirgus piedāvājuma uzlabošanai. Vienlaikus EM plāno ilgtermiņa pasākumus vietējā darbaspēka piedāvājuma uzlabošanai, kas ietver gan komunikāciju ar diasporu, tostarp informēšanu par darba iespējām Latvijā, gan potenciālo darba ņēmēju apmācības profesijās, kur šobrīd trūkst kvalificētu speciālistu.

Sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju līdz 2021. gadam plānots paaugstināt kvalifikāciju vairāk nekā 24 000 nodarbināto – inženieriem, ražošanas iekārtu operatoriem, tehniķiem, programmētājiem un citiem darba ņēmējiem.

Informatīvo ceļvedi par darba atļaujas noformēšanas procesu ārzemniekiem EM izstrādājusi sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP). Ceļvedis pieejams vietnē «workinlatvia.liaa.gov.lv».

Ceļvedis palīdzēs darba devējiem, kā arī darba ņēmējiem no ārvalstīm iepazīties ar uzturēšanās un darba atļauju (tiesības uz nodarbinātību) noformēšanas procesu. Turpmāk šis ceļvedis tiks papildināts ar informāciju par citiem darba atļauju noformēšanas veidiem, piemēram, darba atļauju izsniegšana kopā ar vīzu, kā arī materiāliem citās valodās un plašāku informāciju par imigrācijas, nodarbinātības un saistīto regulējumu Latvijā.

Kā informē EM, tiesības uz nodarbinātību jeb tā sauktās darba atļaujas ārzemniekam tiek izsniegtas kopā ar vīzu vai termiņuzturēšanās atļauju pēc tam, kad darba devējs Latvijā ir apliecinājis nepieciešamību pēc konkrētā speciālista. Atbilstoši PMLP datiem, 2016.gadā izsniegtas 6 007 darba atļaujas, no tām, divas trešdaļas izsniegtas kopā ar termiņuzturēšanās atļaujām, kas ir izplatītākais veids, kā saņemt tiesības uz nodarbinātību Latvijā.