Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuva neatbalsta Vācijas ierosinājumu apturēt sarunas par Turcijas uzņemšanu ES

Lietuva neatbalsta Vācijas ierosinājumu apturēt sarunas par Turcijas uzņemšanu Eiropas Savienībā (ES), ceturtdien norādījis ārlietu ministrs Lins Linkevičs.

«Nē, process ir jāturpina. Tas nav viegli, bet mums pienācīgi jānovērtē šie kontakti. Pārtraucot attiecības, mēs panāktu rezultātu, kas būtu pretējs tam, ko vēlamies,» viņš sacījis žurnālistiem, piedaloties ES ārlietu ministru apspriedē Tallinā.

Attiecības starp ES un Ankaru pēdējo mēnešu laikā strauji pasliktinājušās, un arvien skaļāk izskan aicinājumi ES pārtraukt sarunas ar Turciju par iestāšanos blokā.

Vācijas kanclere Angela Merkele svētdien televīzijas debatēs pirms gaidāmajām Bundestāga vēlēšanām paziņoja, ka vēlas izbeigt sarunas par Turcijas pievienošanos ES.

Arī Merkeles galvenais sāncensis - sociāldemokrātu līderis Martins Šulcs - debatēs solīja izbeigt sarunas par Turcijas iestāšanos ES, ja viņam izdosies kļūt par nākamo Vācijas kancleru.

Oficiālās iestāšanās sarunas ar Turciju tika sāktas 2005.gadā, kad beidzot izdevās pārvarēt vairāku ES dalībvalstu pretestību, tām bažījoties par bloka nākotni pēc tik lielas musulmaņu valsts uzņemšanas.

Taču sarunu temps bijis ļoti gauss un pēc pagājušā gadā Turcijā notikušā neveiksmīgā apvērsuma mēģinājuma tās faktiski apstājušās, jo Ankara puču izmantojusi kā ieganstu vēl aktīvākai politiskās opozīcijas un neatkarīgās preses apklusināšanai.

Decembrī ES dalībvalstis vienojās, ka jaunas sarunu sadaļas vairs netiks atvērtas, kamēr Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana režīms neatteiksies no kursa uz arvien pieaugošo autoritārismu.

ES un Turcija pagājušajā gadā noslēdza vienošanos, kas ļāva ierobežot migrantu plūsmu uz Grieķiju. Taču, attiecībām ar ES pasliktinoties, Ankara draudējusi anulēt vienošanos.

Kā ceturtdien Tallinā norādīja ES prezidētājvalsts Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers, lēmums izbeigt sarunas par Turcijas uzņemšanu ES šogad netiks pieņemts.

Viņš uzsvēra, ka tāds lēmums var tikt pieņemts tikai pēc Eiropas Komisijas (EK) novērtējuma par Turcijas atbilstību uzņemšanas kritērijiem, un piebilda, ka EK novērtējums varētu būt gaidāms nākamā gada sākumā.

Miksers aicināja bloku attiecībās ar Turciju būt «ļoti uzmanīgiem».

«Apspriežot Turcijas kā kandidātvalsts statusu, mums vajadzētu apspriest arī nākotnes attiecības visos to aspektos un nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus, neizskatot šīs lietas visaptveroši,» viņš brīdināja.