Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Latvenergo» 2017. gada dabasgāzes portfelī teju piekto daļu veido gāze no jauniem tirgotājiem

AS «Latvenergo» 2017. gada dabasgāzes portfelī 17% veido gāze, kas nav iegādāta no tradicionālā piegādātāja, konferencē «Enerģētika 2017» sacīja energokompānijas valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Viņš norādīja, ka lielākoties attiecīgo daļu veido gāze no Lietuvas. Lai arī iespēja «Latvenergo» aptuveni sesto daļu gāzes iegādāties no citiem tirgotājiem ir pozitīva un veicina konkurenci, tomēr energokompānija bija cerējusi, ka pēc gāzes tirgus atvēršanas varēs sagaidāt lielākus piegādes apmērus - patlaban tie ir diezgan ierobežoti.

Vienlaikus Žīgurs atzīmēja, ka vēl ir ļoti daudz darāmā no regulējuma nianšu viedokļa, lai dabasgāzes tirgus būtu efektīvs ne tikai gada vai mēneša tirgū, bet arī dienu un pat stundu tirgū. Tas attiecas, piemēram, uz nominācijas un renominācijas procesu kapacitātes rezervēšanai cauruļvados un Inčukalna gāzes krātuvē.

Savukārt, pievēršoties elektroenerģijas tirgum, «Latvenergo» vadītājs pastāstīja, ka Eiropas Savienībā līdz 2030. gadam sagaidāms neliels elektroenerģijas patēriņa pieaugums, vien 0,7% apmērā gadā.

Pēc viņa teiktā, ja agrāk valstu kopprodukta izaugsme tiešā veidā korelēja ar elektroenerģijas patēriņa pieaugumu, tad tagad tā vairs nav. Attiecīgi elektroenerģijas tirgū būtiska izaugsme nav sagaidāma, kas nozīmē, ka prognozējama ļoti sīva konkurence.

Savukārt Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Stinka pastāstīja, ka Latvijas gāzes tirgū reģistrēto tirgotāju skaits sasniedzis 33, kas ir atzīstams apmērs un liecina par konkurenci. Vienlaikus būtiski, ka Latvija kļuvusi par svarīgu ķēdes posmu reģionālajā Baltijas tirgū - gāze tiek pārsūknēta gan no Lietuvas, gan Igaunijas, turklāt Latvijas patērētājiem ir pieejama gāze no Lietuvas, kas tostarp tiek glabāta Inčukalna krātuvē.

Runājot par elektroenerģijas tirgu, Stinka atzīmēja, ka turpina sarukt vidējā elektroenerģijas cena biržas «Nord Pool» Latvijas cenu apgabalā. Kopš Latvija kļuvusi par pilntiesīgu «Nord Pool» dalībnieci 2013. gadā, vidējā cena sarukusi par 33%.

Konferenci «Enerģētika 2017» Rīgā rīko žurnāls «Kapitāls».