Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prostatas vēzis Latvijā kļuvis par nopietnu vīriešu veselības problēmu

Priekšdziedzera jeb prostatas vēzis Latvijā kļuvis par nopietnu vīriešu veselības problēmu, aģentūru LETA informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas vadītājs Vilnis Lietuvietis.

Viņš skaidroja, ka priekšdziedzera vēzis Latvijā ir visbiežākais izplatītais audzējs vīriešiem, un ik gadu tiek atklāti vairāk nekā 1000 jaunu gadījumu, turklāt vairāk nekā 350 vīriešu no tā mirst. Ja slimību atklāj laikus, ar to iespējams nodzīvot daudzus gadus, bet agrīnās stadijās šis audzējs ir pat pilnībā izārstējams. Mūsdienu modernās terapijas pat metastātiskā vēža pacientiem spēj nodrošināt vairāk nekā piecu gadu dzīvildzi, piebilda ārsts.

Vienlaikus viņš norādīja, ka jāņem vērā, ka priekšdziedzera vēzim sākuma stadijā bieži nav nekādu manāmu simptomu un tas attīstās ļoti lēni, līdz ar to puse šī vēža gadījumu Latvijā tiek atklāti novēloti.

Pēc Lietuvieša paustā, vēža izplatība ir liels slogs arī valsts veselības aprūpes sistēmai, jo palielinās valsts budžeta izmaksas par šī vēža ārstēšanu. Šī iemesla dēļ urologs piekrīt Eiropas Urologu asociācijas atziņai, ka šai problēmai Eiropas Savienības (ES) valstu politikas līmenī ir jāpievērš īpaša uzmanība - gan sakārtojot un pilnveidojot aprūpes sistēmu, gan atvēlot papildu finansējumu mūsdienīgām ārstniecības metodēm, diagnostikai un medikamentiem.

Urologs pavēstīja, ka patlaban Eiropas urologi ceļ trauksmi par straujo priekšdziedzera vēža izplatību vīriešu vidū, jo Eiropā ik gadu tiek diagnosticēti vairāk nekā 417 000 jaunu prostatas vēža gadījumu, bet 92 000 vīriešu no šī audzēja mirst. Īpaši satraucošs ir fakts, ka arvien biežāk slimība tiek atklāta gados jauniem vīriešiem, piebilda Lietuvietis.

Lai pievērstu uzmanību šai būtiskajai vīriešu veselības problēmai, šodien tiek atzīmēta Eiropas Prostatas vēža diena, un tās gaidās 27.septembrī Eiropas Urologu asociācija Eiropas Parlamentā (EP) politikas veidotājus iepazīstinās ar rīcības plānu, kura mērķis ir samazināt prostatas vēža risku un mirstību Eiropā.

Kā norāda Lietuvietis, šīs asociācijas galvenā prasība ir atzīt prostatas vēzi par Eiropas veselības aprūpes problēmu, panākot ES dalībvalstu ciešāku un vienotu sadarbību tās risināšanā, tostarp iesaistot arī pacientu pārstāvjus. Asociācija vēstulē EP uzvērusi nepieciešamību visās dalībvalstīs nodrošināt kvalitatīvu, standartizētu, integrētu un uz katru pacientu vērstu multidisciplināru aprūpi.

Asociācija norāda, ka vienam no septiņiem Eiropas vīriešiem pirms 85 gadu vecuma nākotnē tiks atklāts priekšdziedzera vēzis. Patlaban Eiropā ar šo slimību dzīvo vairāk nekā divi miljoni vīriešu.

Lietuvietis skaidro, ka, kaut gan vidējais vecums, kad Eiropā vīriešiem tiek diagnosticēts prostatas vēzis, ir 69 gadi, urologi uzsver, ka ir maldīgi domāt, ka tā ir vecāku cilvēku slimība, kas nerada draudus dzīvībai. «Piemēram, ASV šodien vairāk nekā 10% jaunatklāto prostatas vēža gadījumu tiek diagnosticēti vīriešiem līdz 55 gadu vecumam. Šī tendence jo īpaši apliecina agrīnas diagnostikas un efektīvas ārstēšanas lielo nozīmi, lai nodrošinātu labāku vīriešu dzīves kvalitāti,» sacīja Lietuvietis.