Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nacionālā apvienība varētu rosināt pāreju uz mācību procesu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība varētu rosināt pāreju uz mācību procesu tikai valsts valodā, sestdienas vakarā vēsta TV3 ziņas. 

Ideja par krievu skolu latviskošanu, pārejot uz mācībām tikai valsts valodā, nav nekas jauns. Nacionālie spēki par to runājuši jau kopš neatkarības atjaunošanas, kamēr visi mēģinājumi vienmēr beigušies ar pamatīgiem krievu aktīvistu protestiem.

Nacionālā apvienība gan grasās šo jautājumu atkal celt dienas kārtībā. Tā to saista ar prezidenta Saeimā iesniegto likumprojektu par nepilsoņu statusa izbeigšanu Latvijā dzimušiem bērniem, ko partija kategoriski noraida.

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars norāda, ka tas ir jautājums, ko partija noteikti aktualizēs. «Lemsim, kurā brīdī labāk to darīt un rēķināmies, ka priekšvēlēšanu periodā mūsu kolēģiem ir grūtāk noraidīt šo iniciatīvu, jo tautā šī iniciatīva ir ļoti atbalstīta un īsti nav loģisku pretargumentu, kāpēc to nedarīt,» norāda Dzintars.

Problēma gan neesot tikai valoda, jo mācoties mazākumtautību skolās, bērni savā ziņā aug izolētā vidē un maz kontaktējas ar latviešu vienaudžiem. Ja skolu etniskais sadalījums pazustu, mazinātos cittautiešu integrācijas problēmas.

Par izglītības politiku pašlaik atbildīga ir «Vienotība». Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis uzskata, ka pāreja uz mācību procesu tikai valsts valodā ir tālākas nākotnes jautājums, kamēr pēdējā gada laikā sperti konkrēti soļi, lai krievu un citu tautību bērni valsts valodas zināšanu līmeni uzlabotu.

Nacionālās apvienības uzstādījumu par pāreju uz mācību procesu tikai valsts valodā neatbalsta arī valsts augstākās amatpersonas. «Uz valodas izmantošanu, ja atzīstam, ka sabiedrībā ir problēmas, jāiet pakāpeniski, jābūt sagatavotai bāzei,» norāda valsts prezidents Raimonds Vējonis.

«Mēs pieņemam pakāpenisku pāreju uz valsts eksāmeniem, un citi jautājumi nav šīs valdības dienaskārtībā,» atzina Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Mazākumtautību pamatskolās jāapgūst 40% mācību priekšmetu, vidusksolās - 60%. Tomēr skolām nav liegts latviešu valodas īpatsvaru arī palielināt.

Latvijā šobrīd ir 133 mazākumtautību skolas, no kurām vairums ir krievu skolas.