Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Raidījums: Latvijā īsti nefunkcionē ģimenes ārsta institūcija

Latvijā īsti nefunkcionē ģimenes ārsta institūcija, ņemot vērā, ka reti kad ir iespējams pierakstīties pie viena ģimenes ārsta visai ģimenei, sestdienas vakarā vēstīja TV3 ziņas.

Mazpilsētas priekšrocību dēļ Ineses ģimene pirms diviem gadiem no Rīgas pārvācās uz Ogri. Ģimenē aug trīs bērni, tolaik jaunākais vēl bija zīdainis, tāpēc viens no pirmajiem uzdevumiem jaunajā mājvietā bija atrast ģimenes ārstu. Vēlme bija atrast visiem vienu kopīgu ārstu, taču tas izrādījās neiespējami.

Inese stāsta, ka viens ārsts atteicās ņemt pieaugušos, cits - bērnus. Viņiem paveicās un izdevās sarunāt, ka viens ārsts pieņem visus trīs bērnus, bet vecākiem joprojām jāapmeklē ģimenes ārsts Rīgā.

Šajā situācijā ģimenes ārsta institūcijas jēga esot zaudēta, jo ideālā gadījumā tam būtu jābūt ārstam, kas rūpējas par visu ģimeni.

Ogre šajā ziņā nav unikāla, jo līdzīgas problēmas ir arī citās pilsētās. Skaitliskā atšķirība starp pieaugušajiem un bērniem dažādās praksēs ir milzīga. Piemēram, Rīģas reģionā, kurā ietilpst arī tuvējās pilsētas, ir vairāk nekā 600 reģistrētu ģimenes ārstu. Aptuveni 119 ārsti pieņem mazāk par 10 bērniem, starp tiem ir 37, kas nepieņem nemaz. Turpretī ap 120 ārsti aprūpē vairāk nekā 500 bērnus, tai skaitā 12 ir tādi, kuri rūpējas par vairāk nekā 1000 mazo pacientu.

Ģimenes ārsti skaidrojumu dažādajai pieejai meklē pagātnē - vēl pirms 20 gadiem ārsti dalījās pediatros un terapeitos. Tagad visi ir ģimenes ārsti, bet daļa kādreizējo terapeitu nejūtoties droši aprūpējot un ārstējot mazuļus, savukārt bijušie pediatri labāk jūtas ar bērniem kā pacientiem.

Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide norāda, ka jānomainās paaudzēm, lai šī situācija mainītos, kam piekrīt arī Nacionālā veselības dienesta Rīgas nodaļas vadītāja Renāte Neimane.