Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

100 dabas brīnumi: #41 Omiķu gravas ūdenskritums un iecementētie gliemeži

Gatavojoties Latvijas simtgadei, mēs, [s:55674] komanda, esam apņēmušies ik nedēļu pastāstīt un parādīt kādu no Latvijas dabas brīnumiem. Pēdējo gadu laikā esam centušies katru brīvu brīdi pavadīt Latvijas mežos, pļavās un purvos. Esam sakrājuši milzum daudz stāstu, bilžu un video par piedzīvoto, un vienubrīd sāka šķist, ka tā būtu laba ideja – padalīties ar tiem, kam tas varētu būt interesanti.

Septiņavotu ūdenskritums

Vidzemes piekrastes klinšu atsegumi

Latvijas ūdenskritumi nav izņēmums, un ir pierādījums Latvijas reljefa nepārtrauktai mainībai. Ventas un citas rumbas nemitīgi tuvojas savu upju iztekām un, pateicoties salīdzinoši mīkstajiem iežiem, šīs izmaiņas ir saskatāmas pat cilvēka mūža laikā. Pie mums sastopami ūdenskritumi, kuri plašākai sabiedrībai parādījušies spēcīgu lietavu vai palu ūdeņu izskalojumu rezultātā. Pie šādām dabas skatuves zvaigznēm var pieskaitīt Dāvida dolomītu ūdenskritumu un šī raksta galveno varoni – Omiķu gravas ūdenskritumu.

Ūdenskritums atrodas Vārmes nolaidenumā un kartē iezīmēts pašā Kurzemes viducī. No autostāvvietas Šķēdes upes virzienā ved taciņa, un diezgan drīz paveras romantisks skats uz uzpludināto Šķēdes dzirnavu ezeru. Pāri Omiķu gravai uzsliets tiltiņš, no kura ērti apskatāms Šķēdes atsegums. Omiķu ūdenskritums kā jau daudzi Kurzemes ūdenskritumi vasaras mēnešos ir sauss un gaida lietavas.

Šķēdes atsegums sastāv no divām daļām, kurās zinātnieki pirms 380 miljoniem gadu ir konstatējuši mirušu dzīvnieku pārakmeņojušās atliekas, proti, vieta ir īpaša ar smilšakmens atsegumā atrodamajām fosilijām – atseguma apakšējā daļa pusmetra biezumā sastāv no gliemeņu čaulām, gliemežiem un galvkājiem, tā vidējā daļa ietver veselu pleckāju čaulu sakopojumus, kamēr atseguma augšējo daļu divu metru biezumā aizņem stipri sacementēts gliemeždolomīts*.

Netālu no Omiķu gravas atrodas vecās Sķēdes dzirnavas, kuru zelta laiki palikuši tālu pagātnē. Līdzās dzirnavām atrodas omulīgs namiņš ar izkārtni, kura, neskatoties uz skarbo visapkārt esošo nolemtību, turpina spītīgi apgalvot, ka «te ir krodziņš».

«Instagram»

* ww.daba.gov.lv