Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apstiprinās Krievijas iejaukšanās Latvijas mobilo sakaru tīklos Kurzemes piekrastē

Pirms trīs nedēļām stāstījām jums par dīvainiem mobilo sakaru traucējumiem Kurzemes piekrastē mācību ZAPAD laikā. Kompānija LMT vēlāk paziņoja, ka traucējumus izraisījis kāds avots Baltijas jūrā. Bet cietušas arī operatora Tele 2 frekvences.

Saeimas Nacionālās Drošības komisijas deputātiem ticis ziņots, ka trucējumus, iespējams, izraisījis Krievijas jaunākās paudzes sakaru slāpētājs. Tas centies ietekmēt objektus Ēlandes salā Zviedrijā, kas atrodas tieši pretī Kurzemes piekrastei. Zviedrijā tai laikā notika pēdējo 10 gadu lielākās militārās mācības Aurora 17.

Lai iejauktos mobilo tīklu frekvencēs, Krievijas armijas rīcībā ir vesels ieroču arsenals. VIspirms jau stacionārās iekārtas. Tās spēj līdz pat 500 kilometu tālu ietekmēt frekvences. Pēc tam kuģi. tie var braukt lēni gar krastu un ietekmēt objektus, kas atrodas valsts iekšienē. Un visbeidzot mazi droni, tos ir grūti pamanīt pat ar radariem uz zemes.

Latvijas bruņotie spēki 1.septembrī piefiksējuši Krievijas karakuģi Serpukhov 563 sešu jūras jūdžu attālumā no Latvijas teritoriālajiem ūdeņiem. Serpukhov ir viens no jaunakajiem Baltijas flotes kuģiem, būvēts 2015.gadā. No tā raķeti var aizšaut 1500 kilometru attālumā. Kuģi var aprīkot ar visa veida papildus tehniku, arī sakaru slāpēšanas ierīcēm.

Dienu iepriekš 30.augustā mobilo sakaru operatori LMT un Tele2 ziņoja valsts uzņēmumam Elektoniskie sakari, ka Kurzemes piekrastē mobilo sakaru torņos 900 megahercu frekvencē saziņa ir pārtraukta.

Tai laikā Zviedrijā notika vērienīgākās militārās mācības pēdējos 10 gados, Aurora 17. Piedalījās 19 000 karavīru, tai skaitā 1000 amerikāņu un 30 latviešu.

Mācībās tika izspēlēts uzbrukums stratēģiski svarīgajām salām Baltijas jūras vidū – Gotlandei un Ēlandei. Ēlandes salā ASV armija bija izvietojusi zenītraķešu sistēmu Patriot.

Zviedru portals Metri ziņoja, ka šai laikā pie ziemeļu Ēlandes krastiem ir parādījies kāds nezināms lidojošs objekts. Tas bijis piecus, sešus metrus garš un vietējos iedzīvotājus izbiedējis.

Šie notikumi savā starpā ir sasaitīti. Ar šādu ziņojumu pagājušajā nedēļā ir iepazīstināti Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputāti. Latvijas piekrastes mobilie sakari cietuši tādēļ, ka bijis mēģinājums izsist no ierindas iekārtas Ēlandes salā. To paveikusi Krievija.

Tiesa, Militārās izlūkošanas dienests piekodinājis, ka šīs ziņas ir neapstiprinātas un vēl pārbaudāmas. Dažas dienas vēlāk ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs laikrakstam Vašington Post paziņoja, ka Latvija varētu būt cietusi no plašāka uzbrukuma, kas bijis vērsts pret Zviedriju. «Mūsu varasiestādes analizē versiju, ka komunikāciju negadījumam, kas radies ZAPAD mācību laikā pret Ēlandes salu, bijusi tieša ietekme Latvijā,» laikrakstam teica ministrs.

«Tas, ka ir bijuši traucējumi, tas, ka tie ir bijuši nopietni traucējumi un to jau paši mobilo telefonu operatori ir apstiprinājuši, ir teikuši, ka avots ir kaut kur jūrā un tas ir tas, kas man liet teikt diezgan nopietni, ka, kurš ir pārvietojies, tas ir avots jūrā, kurš ir pārvietojies, tas man liek ar diezgna lielu ticamības pakāpi teikt, ka šis gadījums ir īpaši analizējams. Analizējams arī, kas ir bijis mērķis. ir dažādas spekulācijas par to, kas ir bijis mērķis, mums ir pietiekami nopietns pamats domāt, ka ne tikai Baltijas valstis ir bijušas šī te impulsa objekts vai subjekts, kā no mēs viņu varam nodēvēt.»