Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dānijas laboratorija apstiprinājusi kļūdu «Tukuma straumes» barības paraugu izmeklēšanā

Dānijas laboratorija «F¸devarestyrelsens Laboratorie Aarhus» ir apstiprinājusi, ka, izmeklējot uzņēmuma «Tukuma straume» ražotās barības paraugus, ir kļūdījusies testēšanas metodes izvēlē, aģentūrai LETA sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

«Dānijas laboratorija ir oficiāli apstiprinājusi, ka dzīvnieku barības paraugi izmeklēti, izmantojot 420, nevis 435 nanometru viļņu garumu, kā to paredz Eiropas Savienības (ES) normatīvie akti, ja izmeklējamais paraugs satur aminoskābes,» sacīja Meistere.

Viņa piebilda, ka pēc konsultācijām ar Eiropas Komisijas (EK) dzīvnieku barības ekspertu, PVD ir saņēmis mutisku apstiprinājumu, ka PVD kā uzraugošās institūcijas rīcība, saņemot analīžu rezultātus un nezinot, ka tie ir veikti, izmantojot nepareizo viļņu garumu, ir bijusi profesionāla un pareiza. PVD gaida tam arī oficiālu apstiprinājumu.

Papildus tam Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts «Bior» («Bior») un PVD plāno informēt ES references laboratoriju par nepieciešamību pārskatīt laboratoriskās metodes, ar kurām tiek noteikta karbamīda klātbūtne dzīvnieku barībā, jo kļūdas risks to nosakot, ir arī izmantojot 435 nanometru viļņu garumu. Līdz ar to šādus analīžu rezultātus nevar izmantot valsts uzraudzības darbību veikšanai, piebilda PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja.

Meistere sacīja, ka PVD neizvēlas ārvalstu laboratorijas, kurās tiek izmeklēti paraugi. Oficiālo paraugu laboratoriskos izmeklēšanu PVD kompetencē esošajās valsts uzraudzības un kontroles jomās atbilstoši Veterinārmedicīnas likumam, veic «Bior» vai arī «Bior» meklē ārvalstu laboratoriju, kura to var izdarīt, ja «Bior» pats kādus izmeklējumus neveic.

Jau ziņots, ka «Tukuma straume» plāno tiesas ceļā piedzīt zaudējumus, kas kompānijai radušies suņu barības «Dogo» un kaķu barības «Ņau ņau» kļūdaino analīžu dēļ.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks aģentūrai LETA neatklāja zaudējumu apmēru, bet norādīja, ka patlaban uzņēmuma juristi veic nepieciešamās darbības, lai noskaidrotu atbildīgo.

Tāpat ziņots, ka PVD oktobra sākumā atcēla visus «Tukuma straume» piemērotos ierobežojumus suņu barības «Dogo» un kaķu barības «Ņau ņau», kā arī izejvielu izplatīšanai, jo no Austrijas laboratorijas «Osterreichische Agentur fur Gesundheit und Ernarungsicherheit GmbH» saņemtajos analīžu rezultātos neatļautā viela karbamīds (urīnviela) nebija konstatēts.

PVD informēja, ka Austrijas laboratorijā testēšana veikta, izmantojot divas metodes - karbamīda saturs noteikts, mērot optisko blīvumu pie 420 nanometru viļņu garuma un karbamīda saturs noteikts, mērot optisko blīvumu pie 435 nanometru viļņu garuma, kā to paredz EK normatīvi. Izmeklējot barības paraugus ar EK noteikto metodi, karbamīda klātbūtne paraugos nav konstatēta.

Vienlaikus PVD pieprasīja Dānijas Valsts Veterinārajai un pārtikas laboratorijai skaidrojumu, vai uzņēmuma «Tukuma straume» ražotās barības paraugi, kuros iepriekš laboratorijā tika konstatēts karbamīds, ir izmeklēti ar atbilstošu metodi. «Tukuma straumes» ražotajā barībā «Dogo ar mājputnu gaļu» augusta vidū tiks konstatēts karbamīds, bet vēlāk karbamīds tika atklāts arī citos laboratoriskajai izmeklēšanai nosūtītajos «Tukuma straumes» ražoto produktu un ražošanā izmantoto izejvielu paraugos.

Vēlāk «Tukuma straume» saņēma neatkarīgas, akreditētas un starptautiskas laboratorijas «Agrolab Group» analīžu rezultātus, kuri neapliecināja karbamīda esamību uzņēmuma ražotajā barībā suņiem un kaķiem.

Karbamīds (urīnviela) ir barības piedeva, kuru atļauts lietot atgremotāju ēdināšanā, bet suņu un kaķu barībā tā nedrīkst būt vispār.