Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No Irākas spēkiem Kirkūkā bēg tūkstošiem iedzīvotāju

Irākas valdības spēkiem sākot pārņemt savā kontrolē Kirkūkas provinci, tūkstošiem civiliedzīvotāju pametuši tās galvaspilsētu, bet citi ar prieku sagaidījuši valdības karaspēku.

Irākas pretterorisma spēki pārņēmuši savā kontrolē provinces valdībās ēku Kirkūkas pilsētā un, pildot Irākas premjerministra Haidera al Abadi rīkojumu, sākuši nomainīt pilsētā visus kurdu karogus pret Irākas karogiem.

Uz lielceļiem, kas ved uz ziemeļiem Suleimānījas un Erbīlas virzienā pirmdien rindojās simtiem vieglo un smago automašīnu, Kikūkas iedzīvotājiem cenšoties nokļūt autonomā Kurdistānas reģiona teritorijā.

Avoti stāsta, ka vairums no bēgošajiem ir etniskie kurdi un turkmēņi.

Tikmēr citi izgāja Kirkūkas ielās, lai svinētu valdības spēku ienākšanu, uzskatot to par pilsētas atbrīvošanu.

Valdības spēki ir pārņēmuši savā kontrolē jau vairākas Kirkūkas provinces daļas.

Irākas valdības spēki paziņojuši, ka operācijā, kas sākās pirmdien neilgi pēc pusnakts, pārņēmuši vismaz 13 svarīgas pozīcijas, kuras līdz šim kontrolējusi kurdu zemessardze pešmergi.

Irākas armija un policija, kuru atbalsta šiītu zemessardze, kas pazīstama kā Tautas mobilizācijas fronte, sagrābusi militāro bāzi, kas atrodas 15 kilometrus uz rietumiem no Kirkūkas.

Irākas spēki savā kontrolē pārņēmuši arī vienu no lielākajiem naftas laukiem un ar to saistītos infrastruktūras objektus, kā arī galvenos ceļus, policijas iecirkņus un spēkstaciju.

Provincē izsludināta komandanta stunda.

Irākas premjerministrs devis rīkojumu armijai novērst valsts «sašķelšanas draudus» pēc 25. septembrī sarīkotā kurdu neatkarības referenduma.

Kirkūkas province, kurā dzīvo kā kurdi, tā arī arābi un turkmēņi, neietilpst autonomajā Kurdistānas reģionā, taču 25.septembrī arī tur, tāpat kā pārējās trijās kurdu provincēs, notika neatkarības referendums, kurā pārliecinošs vairākums balsotāju atbalstīja atdalīšanos no Irākas.

«Mēs rīkojamies, lai vienīgi pildītu savu konstitucionālo pienākumu nodrošināt federālo pārvaldi un gādāt par drošību, kā arī aizsargāt nacionālo īpašumu šajā pilsētā,» teikts al Abadi izplatītajā paziņojumā.

Premjers norādījis, ka šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad kurdu amatpersonas atteikušās anulēt «vienpusējā referenduma» rezultātus, mēģinot nodibināt «valsti uz etniskiem un rasistiskiem pamatiem».

Sadursmēs, kas izcēlušās uz dienvidiem no Kirkūkas, nogalināti vismaz divi pešmergu kaujinieki, bet vēl viens guvis ievainojumus.

Tomēr avoti drošības spēkos ziņo, ka visumā pešmergi neizrādot pretestību un atkāpjoties.

Irākas Kurdistānas prezidents Masuds Barzani devis kurdu zemessardzei pavēli neiesaistīties karadarbībā ar Irākas armiju.

Tomēr, «ja viņiem uzbrūk, tiem dota zaļā gaisma pielietot jebkādu spēku,» pavēstījis Barzani palīgs Hemins Havrami.

Pešmergu vadība savukārt paziņojusi, ka uzskata Bagdādes soli par kara pieteikumu Kurdistānai, par ko Irākas valdībai būs jāsamaksā augsta cena, vēsta kurdu ziņu tīkls «Rudaw».

Irākas spēki Kirkūkas provincē pozīcijas zaudēja 2014.gadā, kad teroristiskā grupējuma «Islāma valsts» kontrolē nonāca plašas teritorijas uz ziemeļiem un rietumiem no Bagdādes. Tolaik daudzas Irākas armijas vienības sabruka un to kontrolētās pozīcijas pārņēma kurdu zemessardze.