Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeima ratificē Piespiedu darba konvencijas protokolu par sociālās politikas jautājumiem

Saeima šodien ratificēja Starptautiskās Darba organizācijas 1930.gada Piespiedu darba konvencijas 2014.gada protokolu attiecībā uz sociālās politikas jautājumiem.

Pēc nozaru ministriju sniegtās informācijas apkopošanas un izvērtēšanas, Labklājības ministrijas (LM) pārstāvji secinājuši, ka esošā tiesību prakse Latvijā vērsta uz pietiekami efektīvu cilvēktirdzniecības apkarošanu arī protokola izpratnē. Tomēr šodien veiktā ratifikācija apliecina Latvijas oficiālo nostāju piespiedu vai obligātā darba jautājumā.

Šī iemesla dēļ LM uzskata, ka Latvijā protokola ratifikācijai ir būtiska nozīme. Ministrijā iepriekš norādīja, ka protokols, kas papildina Piespiedu darba konvenciju atzīst, ka piespiedu darba aizliegums ir daļa no pamattiesībām, piespiedu darbs pārkāpj cilvēktiesības un noniecina cilvēku godu un veicina nabadzību, kā arī neļauj veikt cienīgu darbu visiem.

Protokols nosaka dalībvalstīm pienākumu izstrādāt nacionālo politiku un pasākumu plānu piespiedu darba izskaušanai sadarbībā ar darbinieku un darba devēju organizācijām, informēt un izglītot sabiedrību par piespiedu darbu, kā arī izglītot darba devējus, lai novērstu to iesaistīšanos piespiedu darba shēmās. Protokols arī nosaka īpaši aizsargāt darbiniekus, tostarp migrantu darbiniekus, kas izmanto darbā iekārtošanās pakalpojumu sniedzēju pakalpojumus.

Tāpat tas nosaka pienākumu atbalstīt nepieciešamo pārbaužu veikšanu privātajā un publiskajā sektorā, lai novērstu vai savlaicīgi atbildētu uz piespiedu darba rašanos, risināt pamata cēloņus, kas noved pie piespiedu darba rašanās, īstenot pasākumus, lai nodrošinātu piespiedu darba upuru identificēšanu, atbrīvošanu no šāda darba un rehabilitāciju, kā arī nodrošināt iespēju upuriem saņem zaudējumu atlīdzību un kompensāciju.

Vienlaikus protokols prasa nodrošināt kompetento iestāžu tiesības nenodot vajāšanai piespiedu vai obligātā darba upurus un neuzlikt tiem soda sankcijas par iesaistīšanos tādās nelikumīgās darbībās piespiedu kārtā, kas tieši izriet no viņiem uzspiestā piespiedu vai obligātā darba.