Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vārdu iekļaušanai kalendārā ik gadu 300 priekšlikumu

Valsts valodas centrs (VVC) ik gadu saņem apmēram 300 priekšlikumu par jaunu personvārdu iekļaušanu latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā.

Kā informēja centrā, priekšlikumi ir visdažādākie - ieteikti ir daudzu tautību personvārdi, tostarp arī krievu, arābu, afrikāņu un citu tautību personvārdi.

Kalendārvārdu ekspertu komisijas sēde, kad tiks izvērtēti visi iesniegtie priekšlikumi, paredzēta 2018.gadā. Tomēr, kā uzsvēra VVC, tas nenozīmē, ka kalendārs uzreiz tiks papildināts ar jauniem vārdiem.

Pēdējo reizi eksperti jaunus vārdus latviešu tradicionālo kalendārvārdu sarakstā iekļāva 2014.gadā. Pie savas vietas kalendārā toreiz tika tādi vārdi kā Brīve, Egle, Liepa, Mare, Daiva, Enriko, Lūkass un Vigo.

Kalendārvārdu ekspertu komisijas sēdes tiek sasauktas pēc nepieciešamības, lai izvērtētu saņemtos personu iesniegumus un saskaņā ar noteiktiem kritērijiem apstiprinātu jaunus personvārdus iekļaušanai kalendārvārdu sarakstā.

Izvēloties personvārdus iekļaušanai latviešu tradicionālajā kalendārvārdu sarakstā, komisija vadās pēc vairākiem kritērijiem - vārda cilmes, vārda nozīmes (ja to iespējams noteikt), vārda labskaņas, vārda lietojuma biežuma (vārda nesēju skaits pēc Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, kā arī Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta sniegtajiem datiem), vārda lietojuma stabilitātes, vārda tradicionalitātes, kā arī atbilstības latviskajai vārddošanas tradīcijai.