Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Armija pārņem varu Zimbabvē, prezidents mājas arestā

Zimbabves armijas karavīri trešdienas naktī ieņēma valsts raidsabiedrības ZBC galveno biroju un televīzijā teica uzrunu tautai apstākļos, kad turpinās konflikts starp armijas komandieri un valsts prezidentu Robertu Mugabi. Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) prezidents Džeikobs Zuma sacīja, ka esot runājis ar 93 gadus veco Mugabi, kurš «atrodas mājas arestā, bet sacīja, ka viņam klājoties labi», ziņo raidorganizācija BBC.

(Papildināta ziņa.)

Armijas virsnieki valsts televīzijā teiktā uzrunā noliedza, ka valstī notiktu apvērsums. Viņi sacīja, ka «vēršas pret noziedzniekiem ap» Mugabi, bet pats Mugabe ir drošībā. «Tā nav militāra valdības pārņemšana. Mēs vēlamies pārliecināt nāciju, ka viņa ekselence prezidents (..) un viņa ģimene ir sveiki un veseli un viņu drošība ir garantēta,» sacīja ģenerālis, kurš nolasīja paziņojumu televīzijā.

Mugabe 1980.gadā kļuva par Zimbabves premjeru, bet septiņus gadus vēlāk stājās prezidenta amatā.

Zimbabves vēstnieks Dienvidāfrikā Aizeks Mojo noliedza jebkādas runas par apvērsumu un sacīja, ka valdība ir «neskarta».

Otrdienas vakarā bija ziņots, ka Zimbabves armija mēģina gāzt prezidentu. Otrdien Harares virzienā devās vairāki tanki un pilsētas ielās bija ievērojami vairāk karavīru nekā parasti. Hararē arī bija dzirdamas eksplozijas un šāvieni, tai skaitā Mugabes rezidences tuvumā.

Zimbabves armija aizturējusi finanšu ministru Ignatiusu Čombo, trešdien pavēstījuši aculiecinieki. Politiskajā cīņā par valsts prezidenta Roberta Mugabes varas mantojumu Čombo tiek uzskatīts par pirmās lēdijas Greisas Mugabes atbalstītāju, savukārt armija atbalsta pagājušajā nedēļā no amata atlaisto viceprezidentu Emersonu Mnangagvu.

DĀR prezidents Zuma «paudis cerību, ka notikumi Zimbabvē nenovedīs pie antikonstitucionālām pārmaiņām valdībā», teikts prezidenta biroja izplatītajā paziņojumā.

Zuma aicināja Zimbabvi izkļūt no politiskā strupceļa mierīgā ceļā un lūdza Zimbabves drošības spēkus gādāt, ka valstī tiek saglabāts miers.

Zimbabvē ir pastiprinājies saspīlējums kopš pagājušās nedēļas, kad Mugabe atlaida viceprezidentu Emersonu Mnangagvu.

Armijas komandieris ģenerālis Konstantino Čivenga pirmdien brīdināja Mugabi, ka armija iejauksies, ja prezidents nepārtrauks tīrīšanas augstāko amatpersonu vidū un turpinās atlaist bijušos brīvības cīnītājus, kas atbalsta Mnangagvu.

«Kad runa ir par mūsu revolūcijas aizstāvēšanu, armija nevilcināsies iejaukties,» preses konferencē paziņoja Čivenga.

Zimbabves valdošā partija ZANU-PF otrdien apsūdzēja Čivengu «nodevīgā rīcībā». Partija paziņoja, ka ģenerāļa nostāja ir labi aprēķināta, lai grautu stabilitāti valstī, un uzskatāma par nodevīgu rīcību, jo tās mērķis ir kūdīt uz sacelšanos.