Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas Reģionu apvienība pauž atbalstu «čekas maisu» atvēršanai

Latvijas Reģionu apvienība (LRA) atbalsta «čekas maisu» atvēršanu, jo uzskata, ka Latvijas iedzīvotājiem ir tiesības zināt informāciju par valsts pagātni un saviem priekštečiem, informēja LRA pārstāvis Valdis Verners.

Iedzīvotājiem ir tiesības zināt šo informāciju, pat ja patiesība dažiem cilvēkiem ir nepatīkama un var atklāt nepatīkamus pārsteigumus, norāda politiskā spēka pārstāvji.

«Ir jābūt pietiekami drosmīgiem, lai spētu pieņemt patiesību par savu pagātni, jo Latvijas sabiedrībai ir nākotne tikai bez ēnām un dezinformācijas - nezinot pagātni, nav iespējams veidot nākotni bez bailēm un pārpratumiem. Demokrātiskā, uz attīstību vērstā valstī nav pieļaujama iespēja izmantot kompromitējošu informāciju negodprātīgiem nolūkiem,» teikts LRA paziņojumā.

Apvienībā norāda, ka sabiedrībai ir jābūt morāli gatavai šādu faktu atklāšanai un jāuzklausa vēsturnieku un zinātnieku skaidrojumi, lai netiktu arī apvainoti cilvēki ar nepatiesām apsūdzībām. «Diemžēl pašlaik informācijas telpā publicētās dažādu institūciju spekulācijas par, ap un pret «maisu atvēršanu» rada aizdomas, ka valsts drošība nepavisam nav drošās rokās, jo mēģinājumi izvairīties no informācijas publiskošanas un pat pārveidot to diskreditē atbildīgo iestāžu kompetenci un rīcībspēju,» akcentē politiskā spēka pārstāvji.

Jau vēstīts, ka bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot «čekas maisus» atklātībai.

Komisija jau 2015.gadā pieņēma lēmumu, ka vēsturiskās patiesības, vārda brīvības un sabiedrības saliedētības vārdā esot jānodrošina pilnīga un tūlītēja visu VDK dokumentu, arī SAB esošo, nodošana atklātībai un brīvai pētniecībai bez līdzšinējās diskriminācijas.

Kā ziņots, ka saskaņā ar Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora Jāņa Maizīša teikto žurnālam «Ir» viens no iemesliem, kādēļ netiek publiskota padomju VDK kartotēka, ir apstāklis, ka nav pierādījumu tur iekļauto cilvēku faktiskai sadarbībai. Savukārt otrs - tā būtu ļoti selektīva attieksme, jo tiktu publiskota tikai tā daļa, kas ir pieejama Latvijā.