Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

19. novembrī pieminēs satiksmē bojā gājušos

Svētdiena, 19. novembris pasaulē ir atceres diena (World Day of Remembrance), kurā pieminam ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušos cilvēkus. To ieviesa Eiropas Ceļu satiksmes upuru federācija (European Federation of Road Traffic Victims) jau 1995. gadā, bet apstiprināja ANO ģenerālā asambleja ar savu rezolūciju 2005. gadā. Kopš tā laika katrā novembra trešajā svētdienā pasaules iedzīvotāji piemin uz ceļiem bojā gājušos un izsaka līdzjūtību viņu ģimenes locekļiem. Šogad piemiņas dienas mērķis ir panākt, lai līdz 2020. gadam par 50% samazinātos uz ceļiem bojā gājušo un smagi ievainoto cilvēku skaits. Tas līdzinās ANO izvirzītajam ilgtspējīgas attīstības mērķim, kurš uzrunā valsts un pašvaldību institūcijas, nevalstiskās organizācijas un privātpersonas, aicinot darīt visu iespējamo, lai bojāgājušo un ievainoto skaitu samazinātu. Starp atceres dienas un tās mērķu aktīvākajiem atbalstītājiem ir Starptautiskā automobiļu federācija (FIA) un tās dalīborganizācijas kā Latvijas Automoto biedrība (LAMB).

Šajā dienā ne tikai pieminam bojāgājušos, bet arī izsakām pateicību dažādiem medicīniskajiem un glābšanas dienestiem, kas visā pasaulē glābj iedzīvotāju dzīvību un veselību, neļaujot traģiskajai bojāgājušo statistikai pieaugt straujāk. Atceres dienas uzdevums ir arī pievērst uzmanību nepieciešamībai uzlabot nacionālās likumdošanas, satiksmes infrastruktūru, ceļu kvalitāti, tehnoloģijas un operatīvās glābšanas iesējas tūlīt pēc avārijas.

Līdz šim satiksmes negadījumos pasaulē ik gadu bojā iet 1,25 miljoni cilvēku, bet smagi ievainoti tiek desmitiem miljonu. Šādi traģiski negadījumi ir visizplatītākais jauniešu no 15 līdz 29 gadiem bojāejas iemesls. Arī Latvijā ir nepieciešama aktīva rīcība, jo ar esam vienā no zemākajā vietām ES, rēķinot bojāgājušo skaitu uz vienu miljonu iedzīvotāju.

«Latvijā ik gadu uz ceļiem satiksmes negadījumos bojā iet divreiz vairāk cilvēku, nekā vidēji Eiropas Savienībā, tomēr šogad traģiskā statistika Latvijā ir samazinājusies par 15%, un mēs ceram, ka tā nav sakritība, bet gan ilgtermiņā plānota darba rezutāts,» uzskata LAMB prezidents Juris Zvirbulis. 2015. gadā uz mūsu valsts ceļiem bojā gāja 188 satiksmes dalībnieki, bet 2016. gadā 158 cilvēki.

Aicinām izdrukāt aicinājumu, parakstīt to, nofotografēties kopā ar draugiem, turot to rokā, un ievietot sociālajos tīklos, pievienojot #fiaregion1, #WDoR2017, @roadsafetyngos, @WDRemembrance and @FEVR. Tādējādi katram no mums ir iespēja dot savu ieguldījumu ambiciozā satiksmes drošības mērķa sasniegšanā.

Atceres diena ir svarīga iedzīvotājiem visos kontinentos. Kopš 2014. gada īpašo interneta vietni https://worlddayofremembrance.org/ ir apmeklējuši vairāk nekā 93 tūkstoši apmeklētāju no 203 valstīm, 2014. un 2015. gadā notikuši vairāk nekā 80 piemiņas un satiksmes drošības stiprināšanas pasākumi 40 valstīs, bet 2016. gadā to skaits jau tuvojas 100. LAMB aicina Saeimu, valdību un pašvaldības darīt visu iespējamo, lai bojāgājušo un ievainoto skaitu Latvijā līdz 2020. gadam samazinātu vismaz uz pusi.