Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īgns vīrs – slims vīrs?

Ja labs un sirsnīgs vīrietis pēkšņi kļūst par nesabiedrisku mājās tupētāju, vērts apdomāt, vai pie vainas nav saslimšana – labdabīga prostatas hiperplāzija.

Dagnijas stāsts:

«Mums ar vīru ir ilgs saskanīgas laulības stāžs, bet šogad ģimene gandrīz pajuka «pa vīlēm». Viss sākās ar viņa garastāvokļa maiņām, sliktās omas lēkmēm, neiecietību, dusmām un pastāvīgu īgnumu. Mans mīļais un uzmanīgais vīrs, ar kuru kopā esam uzaudzinājuši trīs bērnus, bija gluži kā apmainīts pret kādu citu man svešu vīrieti. Sākumā nodomāju, ka laulātajam draugam ir problēmas darbā, jo pēc dažām atsevišķām frāzēm nopratu, ka viņam kļuvis grūti koncentrēties. Ir skaidrs, ka uzmanības trūkums ir bīstams gan pašam šoferim, gan citiem satiksmes dalībniekiem. Centos piedāvāt tonizējošu tēju līdzi uz darbu termosā, bet vīrs tikai atmeta ar roku. Pamazām jutu, ka atsvešināmies, vīrs atteicās doties ar mani uz izrādēm un koncertiem, kur agrāk gāja labprāt, un kļuva par īstu mājās tupētāju. Atnāk no darba, iekrīt dīvānā, ieslēdz ziņas, bet, tās skatoties, aizmieg. Un tāda visa dzīve un katra diena. Taču, kad vīrs mūsu laulības jubilejā atteicās kā katru gadu braukt uz Siguldu, vietu, kur iepazināmies, nospriedu, ka tā ir pavisam nopietna attiecību krīze. Noslēdzos un sajutos atraidīta, nelaimīga un pamesta. Droši vien viss būtu beidzies bēdīgi, ja vien ne vīra drauga zvans: «Klau, kas tavam vecajam noticis? Atsakās ar mums braukt makšķerēt!» Tajā brīdī man kaut kas galvā saslēdzās! Atcerējos, ka viņš vairākas reizes naktī ceļas un iet uz tualeti, dusmojas, ja ilgi esmu vannā vai vannoju ciemos atnākušo mazdēlu (mūsu dzīvoklī tualete apvienota ar mazgājamo telpu). Iedomājos arī, ka tualetē viņš pavada ilgāku laiku nekā agrāk. Īsāk sakot, sapratu – vīrs nav vesels un bailēs slēpj savu kaiti, varbūt pat nemaz nav bijis pie ārsta. Uzmanīgiem vārdiem noskaidroju problēmu, biju jau ievākusi informāciju, un man izdevās pierunāt vīru sākt ārstēties.»

Priekšdziedzeris ir valrieksta lielumā. Tas atrodas zem urīnpūšļa un tas aptver urīnizvadkanālu. Atkarībā no vīrieša vecuma notiek pakāpeniskas priekšdziedzera izmaiņas. Tas ietekmē urīn­pūšļa veselību un darbību. Kāds ir tā iemesls? Priekšdziedze­ra darbību un tā izmēru ietekmē hormoni, it īpaši testosterons. Hormons, kas vīriešus padara par vīriešiem. Hormons, kas darbojas vīrieša organismā visu mūžu atbilstoši personīgajai nepieciešamībai. Pēc iekļūšanas audos un šūnās tas ar enzīmu palīdzību pārveido­jas par efektīvo dihidrotestosteronu, kas labvēlīgi ietekmē dažādas vīrieša ķermeņa funkcijas. Priekšdziedzera gadījumā tas aktivizē tā dēvētos augšanas faktorus, kas stimulē priekšdziedzera audu veidošanos. Ar vecumu, samazinoties seksuālajai aktivitātei, šī fi­zioloģiskā procesa nozīme palielinās, salīdzinājumā ar citām funkci­jām, kā rezultātā notiek priekšdziedzera izmaiņas.

Katrs otrais vīrietis vecumā pēc 40 gadiem lielākā vai mazākā mērā sāk ievērot izmaiņas urinācijā. Viens no iemesliem tam varētu būt labdabīga prostatas (priekšdziedzera) hiperplāzija, kuras pazīme – sašaurinās urīnizvadkanāls, kas aizkavē urīna atteci no urīnpūšļa. Rezultātā parādās urinācijas traucējumi. Kā pirmos simptomus var minēt vājāku urīna strūklu, biežu un neatliekamu urinēšanu, nepilnīgu urīnpūšļa iztukšošanās sajūtu pēc urinācijas, kā arī vajadzību urinēt nakts laikā. Jaunākie pētījumi liecina, ka priekšdziedzeris un potence ietekmē viens otru. Tāpēc ir svarīgi parūpēties par abiem tiem. Ir pierādīts, ka priekšdziedzera darbība tieši atspoguļojas katra vīrieša seksuālās dzīves kvalitātē neatkarīgi no vecuma. Seksuālā veselība, tostarp garīgais līdzsvars (pašapziņa) ietekmē personas vispārējo vitalitāti. Priekšdziedzeris ir cieši saistīts ar potenci un vitalitāti.

Statistikas dati rāda, ka pie urologa nekad dzīvē nav bijuši 48 % Latvijas vīriešu, tā liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”, kas izveidots sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Tas ir par 3 % mazāk, nekā pērn, kad kopumā vairāk nekā puse jeb 51% aptaujāto atzina, ka nekad nav apmeklējuši speciālistu. Šogad ievērojami mazinājies to vīriešu skaits, kas urologu apmeklējuši pēdējā gada laikā – vien 7%, kas ir par 5% mazāk nekā 2016. gadā. Desmitā daļa (11%) šogad aptaujāto vīriešu urologa palīdzību pēdējoreiz meklējuši pirms 1 – 2 gadiem, 10 % – pirms 3 - 4 gadiem, un tikpat daudz – 10% – pēdējoreiz pie speciālista bijuši vairāk nekā pirms 10 gadiem.

Komentējot veselīgus urologa apmeklēšanas paradumus, tiek skaidrots, ka katram vīrietim pēc 45 gadu vecuma vismaz vienreiz gadā būtu jāapmeklē urologs. Savukārt, ja ģimenē radiniekiem no tēva puses ir bijis prostatas vēzis, profilaktiskās pārbaudes iesaka veikt jau no 40 gadu vecuma. Ģimenes ārstiem ir svarīgi pacientiem atgādināt par šīs diagnostikas nepieciešamību, uzsver eksperts.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” izveidots sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts šī gada aprīlī, kopumā visā Latvijā aptaujājot 1003 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Raksts veidots sadarbībā ar žurnālu Mana Veselība