Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zinātnieki brīdina: Ēdienu labāk neaiztikt, ja uz tā sēž muša

Lielākā daļa cilvēku pārāk daudz nesatraucas, ja uz viņu sviestmaizes nolaižas muša. Ar vieglu rokas vēzienu kukainis tiek padzīts un sviestmaize gardi notiesāta. Tomēr jaunā pētījumā zinātnieki atklājuši, ka mušas var pārnēsāt ārkārtīgi bīstamas baktērijas, tāpēc ēdienu, kas nonācis saskarē ar šiem kukaiņiem, labāk neaiztikt.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «Scientific Reports», ziņots, ka parastās mājas mušas var pārnēsāt salmonellu, fekālās baktērijas un pat baktērijas, kas var izraisīt kuņģa čūlu un bīstamas saindēšanās.

Pētījums

Noskaidrots, ka pilsētvidē mušas daudz biežāk pārnēsā dažādas baktērijas nekā ārpus pilsētas, tāpēc pētnieki brīdina, ka vajadzētu izvairīties no pikniku rīkošanas pilsētas parkos, bet doties uz pilsētas nomali.

«Lai arī cilvēkiem līdz šim bija nojausma, ka mušas var pārnēsāt kādus patogēnus, tomēr nebija skaidrs, cik tas viss ir nopietni. Mēs uzskatām, ka mušas ir jāuztver kā daudz nopietnāks dažādu saslimšanu cēlonis, kā arī jāpārdomā, vai pikniku labāk nerīkot ārpus pilsētas,» komentēja profesors Donalds Braiens (Donald Bryant).

Lai nonāktu pie šādiem secinājumiem, zinātnieki izpētīja mikrobus, kas atrodami parasto mājas mušu un gaļas mušu organismos.

Mājas mušas organismā tika atrasts 351 baktēriju veids, savukārt gaļas mušas organismā tika atrasti 316 baktēriju veidi. Lielu daļu no šīm baktērijām pārnēsāja abas mušu sugas.

Pētnieki arī izanalizēja to, kādas baktērijas atrodas uz šo mušu kājām un spārniem. Piecpadsmit gadījumos atklājās, ka mušas pārnēsā patogēnu «Helicobacter pylori», kas var cilvēkam izraisīt kuņģa čūlu.

Tika noskaidrots, ka tieši ar kājām mušas pārnēsā vislielāko baktēriju daudzumu un pat neliela nolaišanās uz ēdiena var nodot tam bīstamās baktērijas.

«Uz mušu kājām un spārniem ir ārkārtīgi liels baktēriju daudzums. Baktērijas burtiski izmanto mušas, lai nokļūtu no viena organisma vai vietas uz otru,» komentēja pētnieks Stīvens Šusters (Stephan Schuster).