Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielbritānija pārtrauc palīdzības projektu pēc ziņām, ka nauda nonāk Sīrijas ekstrēmistu rokās

Lielbritānijas valdība pārtraukusi starptautiskās palīdzības projektu Sīrijā pēc raidorganizācijas BBC pētījuma, ka daļa naudas tiekot novirzīta ekstrēmistu grupējumam. Britu atbalstītā policijas vienība esot tikusi piespiesta atdot ekstrēmistiem daļu no nopelnītā atalgojuma, kā arī sadarbojusies ar tiesām, kas piespriedušas brutālus sodus, piemēram, nomētāšanu ar akmeņiem. Vienība apsūdzības noliedz.

Vienība «Brīvā Sīrijas policija» (FSP) tika izveidota pēc kara sākšanās Sīrijā, lai nodrošinātu likumu un kārtību valsts reģionos, ko kontrolē kaujinieki. Projektu kopš 2014.gada oktobra vada britu kompānija «Adam Smith International» (ASI).

Lielbritānija ir starp sešām valstīm, kas sponsorē projektu. Tā darbojas kaujinieku kontrolētajā Alepo, kā arī Idlibas un Darā provincē.

FSP bija iecerēta kā neapbruņota policijas vienība, kas nesadarbojas ar ekstrēmistu grupām. Taču BBC raidījums «Panorama» ziņo par vairākiem šo principu pārkāpumiem. Piemēram, vienība esot sadarbojusies ar tiesām, kas piespriež brutālus sodus, tostarp divu sieviešu nomētāšanu ar akmeņiem līdz nāvei.

Policistiem alga esot izmaksāta skaidrā naudā, ko tie tikuši piespiesti atdot ekstrēmistiem. Grupējums arī esot izraudzījies vienībā ieceļamos policistus un piesavinājušies algas, kas maksātas mirušiem vai fiktīviem darbiniekiem.

ASI pārstāvis paziņojis, ka «stingri noliedz «Panorama» apsūdzības».

«Panorama» rīcībā ir ASI dokumenti, kas parāda, ka algas tiek izmaksātas mirušiem vai neeksistējošiem cilvēkiem. 2016.gada jūlijā noformēti ASI dokumenti arī liecina, ka apmēram 20% no visām algām esot atdotas ekstrēmistiem, lai «samaksātu par militāro un drošības atbalstu, ko zinki nodrošina piecām FSP stacijām, kas atrodas to kontrolētajās teritorijās».

ASI apgalvo, ka maksājumi zinkiem esot pārtraukti 2016.gada augustā. Kompānija norāda, ka maksājumi esot sasnieguši tikai 1340 sterliņu mārciņas un neesot nākuši no Lielbritānijas valdības finansējuma. Taču ASI nepaskaidroja, kā uzņēmums tam varējis izsekot, jo visi maksājumi notiekot skaidrā naudā, raksta BBC.

Programma apturēta, kamēr tiek izmeklēta tās saistība ar sunnītu islāmistu kaujinieku grupu, kas iepriekš apsūdzēta žurnālistu un humānās palīdzības darbinieku nolaupīšanā un spīdzināšanā, kā arī galvas nociršanā palestīniešu pusaudzim.