Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vai dzīvnieki prot skaitīt?

Spēja atrisināt dažādas sarežģītas matemātiskas problēmas ir viena no lietām, kas atšķir cilvēkus no dzīvniekiem, tomēr, neskatoties uz to, izrādās, ka daži dzīvnieki nemaz nav tik dumji un prot izprast skaitļu konceptu un pat rēķināt, vēsta izdevums «Live Science».

20. gadsimta sākumā pasaules uzmanību piesaistīja kumeļš Gudrais Hanss, kad viņa treneris nodemonstrēja zirga apbrīnojamo spēju skaitīt un risināt dažādas matemātiskās problēmas. Tiesa, vēlāk pētnieki atklāja, ka Gudrajam Hansam patiesībā nebija nekādas matemātiskas dotības, bet gan iespaidīgas novērošanas spējas, proti, zirgs nespēja sniegt atbildes uz jautājumiem, kurus nezināja tā treneris, jo zirgs savas atbildes balstīja uz trenera sejas izteiksmēm un kustībām.

Lai arī Gudrais Hanss matemātikā «izgāzās», tomēr mūsdienās vairāki zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka dažas dzīvnieku sugas spēj izprast skaitļu būtību un orientēties starp diviem dažādiem objektu daudzumiem.

20. gadsimta 80. gadu beigās pētnieki pierādīja, ka šimpanzes 90 procentos gadījumu spēj saskaitīt šokolādītes, kas ieliktas divos atsevišķos traukos un salīdzināt šo daudzumu ar šokolādīšu daudzumu divos citos traukos, izvēloties tos traukus, kuros ir vairāk gardumu.

Savukārt 20 gadus vēlāk pētnieki pierādīja, ka rēzus makaki 80 procentos gadījumu spēj tikpat ātri kā koledžas studenti saskaitīt objektus uz ekrāna. Vēlāk pētnieki atklāja, ka makaki spēj rēķināt pēc dzirdes, saskaitot un savienojot skaņas ar objektiem uz ekrāna.

Arī lauvām piemīt spēja saprast skaitļus balstoties uz skaņām. Iepriekšējie pētījumi liecina, ka lauvas apsver atkāpšanos vai uzbrukšanu, noklausoties uzbrucēju rēkšanā un izsecinot, kāds ir ienaidnieku skaits, un kādas ir viņu bara izredzes pēc tā locekļu skaita.

Daži no zīdītājiem, piemēram, vilki un melnie lāči arī spēj atšķirt divus dažādus objektu daudzumus.

Tomēr zīdītāji nav vienīgās radības, kurām piemīt šādas spējas. Piemēram, bites spēj pieņemt loģiskus lēmumus, pielāgoties dažādām sociālām situācijām un pat skaitīt vismaz līdz četri. 1990. gadā pētnieki pierādīja, ka medus bites apzinās, cik lielu attālumu no sava stropa viņas ir veikušas, saskaitot četrus atskaites punktus savā ceļā. Kad zinātnieki šos atskaites punktus samainīja, bites samulsa un vairs nespēja orientēties.

Atšķirībā no bitēm, zivis nav slavenas ar īpaši attīstītām prāta spējām, tomēr arī tām piemīt spēja saprast skaitļus. Kādā pētījumā tika pierādīts, ka zivju sugas «gupi» pārstāvji izvēlas lielākus zivju barus, kuros uzturēties, jo tas nozīmē lielāku drošību.

Pētījumi atklāj, ka spēja skaitīt vai vismaz saprast skaitļu konceptu ir iedzimta. 2015. gadā zinātnieki atklāja, ka vistu cāļi jau trīs dienu vecumā spēj identificēt lielākus vai mazākus objektu daudzumus.

Lai nu kā, secinājums ir viens – rēķināšana dzīvnieku pasaulē nav nekas unikāls, un būtu nepareizi šo spēju piedēvēt tikai cilvēkiem.