Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Federācija: Ķīna nākotnē mainīs ļoti daudzus procesus kokmateriālu eksportā

Ķīna nākotnē mainīs ļoti daudzus procesus kokmateriālu eksportā, un tas ietekmēs arī nozares uzņēmumus Latvijā, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Viņš sacīja, ka saskaņā ar prognozēm tuvākajos gados Ķīnā papildus 100 miljoni cilvēku pārcelsies no lauku reģioniem uz pilsētām, būvniecība šajā valstī notiek ļoti aktīvi un Ķīna mēģina iegūt kokmateriālus dažādās formās no citām valstīm, ņemot vērā tur noteikto aizliegumu cirst mežus ārpus plantācijām. «Jautājums nav, kā tuvākajos gados mainīsies Ķīna, bet kā mainīsimies mēs Ķīnas dēļ. Ķīna mainīs ļoti daudzus procesus. Par citām valstīm mēs runājam, ka patēriņš varētu augt par pusmiljonu vai miljonu, bet Ķīnas gadījumā runa ir par 100 miljoniem cilvēku, kas pārvāksies. Mērogs ir tik milzīgs,» sacīja Klauss.

Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors piebilda, ka neatkarīgi no tā, vai Latvijas kokrūpnieki eksportēs savu produkciju uz Ķīnu, to darīs konkurenti citās valstīs, un tādējādi Latvijas uzņēmēju produkcijai atbrīvosies vieta kādā citā tirgū. Tas ir līdzīgi kā Latvijas kokrūpniekus ietekmē, piemēram, situācija ASV. «ASV tirgū pēc šogad notikušajām viesuļvētrām ir ļoti augstas kokmateriālu cenas. Par tādām cenām var tikai sapņot, bet, protams, tādas nebūs ļoti ilgi. Latvieši uz ASV eksportē ļoti mazus apjomus. Taču, ja zviedrs vai soms aizsūta uz ASV pilnu kuģi ar materiāliem, kurus citādā gadījumā būtu pārdevis Eiropā, tā ir mūsu iespēja,» viņš skaidroja.

Klauss piebilda, ka Ķīnas tirgū ir interese par dažādākajiem kokmateriāliem. «Šī valsts nav aptverama. No vienas puses, viņi grib visu, bet, no otras puses, tu nevari pārdot pilnīgi visu. Tās ir «business to business» (B2B) sarunas. Piemēram, ir labs pieprasījums pēc egļu dēļiem, ko somi un zviedri ir attīstījuši, tie tālāk tiek izmantoti bērnu mēbeļu ražošanā vietējam tirgum,» sacīja Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors.

Vienlaikus viņš sacīja, ka nav iespējams izdalīt, uz kādiem produktiem vai segmentiem Latvijas ražotājiem būtu jākoncentrējas Ķīnā, jo tas ir jāizlemj katram uzņēmējam pašam. «Saražotais apjoms ir atkarīgs no baļķu pieejamības, un to, kas ir saražots, uzņēmums mēģina pārdot tur, kur ražotājam no tā ir lielākais ieguvums. Tas ir katra individuāls risinājums. Nevar kā pēc teorijas grāmatas pateikt, kas sanāks un kas - nē,» sacīja Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors.