Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas kārtējo maksājumu konta deficīts deviņos mēnešos - 1,6% no IKP

Latvijas maksājumu bilances kārtējo maksājumu konta deficīts šogad deviņos mēnešos bija 318 miljonu eiro apmērā, kas ir 1,6% no iekšzemes kopprodukta (IKP), liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija. Tostarp kārtējo maksājumu konta deficīts šogad tešajā ceturksnī bija 300,8 miljoni eiro, kas ir 4,2% no IKP.

Latvijas Bankas uzturētajā ekonomiskās analīzes vietnē «makroekonomika.lv» centrālās bankas ekonomiste Linda Vecgaile atzīmē, ka Latvijas maksājumu bilances kārtējo maksājumu konts trešajā ceturksnī turpināja atspoguļot preču importa atjaunošanos. Vienlaikus spēcīgs pieprasījums globālajā ekonomikā kopumā un Latvijas nozīmīgākajās tirdzniecības partnervalstīs sekmēja arī eksporta pieaugumu.

«Latvijas ārējās tirdzniecības bilance kopš pērnā gada nogales turpina atspoguļot starptautiskās ekonomikas atjaunošanos. Piemēram, eiro zonas ekonomiskās pārliecības indekss (ESI) šā gada novembrī sasniedzis augstāko līmeni kopš 2000.gada oktobra, savukārt Eiropas Savienībā (ES) tas uzrāda augstāko līmeni kopš 2007.gada jūnija. Šāda ekonomiskā vide ārvalstīs ir labvēlīga Latvijas eksportam,» pauž Vecgaile.

Viņa norāda, ka pieprasījuma nostiprināšanās ārvalstīs veicina arī globālo cenu pieaugumu. Tas ietekmē ne tikai Latvijas eksporta ienākumu kāpumu, bet arī importa pieaugumu, līdz ar izejvielu, ko Latvijā izmanto preču ražošanā, sadārdzināšanos. Preču importa kāpumu ietekmē arī investīciju ražošanas iekārtās atjaunošanās. Tas demonstrē, ka uzņēmēji, iespējams, kļuvuši pārliecinātāki un pamainījuši stratēģiju, pārejot no pagājušā gadā nogaidošās pozīcijas uz rīcību. Tādējādi trešajā ceturksnī preču eksports gada laikā pieauga par 6,7%, savukārt preču imports - par 18,7%.

Vecgaile arī min, ka ienākumi no pakalpojumu eksporta 2017.gada trešajā ceturksnī turpināja pieaugt (8,8% gada pieauguma temps). Tostarp pieaugumu visbūtiskāk veicināja transporta, sevišķi autotransporta, pakalpojumu eksports. Palielinājās arī datorpakalpojumu un būvniecības pakalpojumu eksports.

Tāpat viņa atzīmē, ka, vērtējot braucienu pakalpojumus, pirmajā pusgadā kopumā viesu tēriņi bija mazāki nekā pirms gada, savukārt trešajā ceturksnī bija neliels pieaugums. Iebraukušo ārvalstu viesu skaits un viesu pavadītais laiks Latvijā kopumā turpināja pieaugt, tostarp pieaugumu visvairāk veicina iebraucēji no Krievijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas.

Arī pakalpojumu imports turpināja augt (10,3%), ko galvenokārt veicināja transporta, sevišķi, gaisa, auto un jūras transporta pakalpojumu pieaugums.

Vecgaile norāda, ka trešajā ceturksnī kopējie ES fondi Latvijas maksājumu bilancē ieplūda 94,5 miljonu eiro apmērā, bet deviņos mēnešos - 563,7 miljonu eiro apmērā, kas ir puse no šogad kopumā gaidāmajām ES fondu ieplūdēm.

Latvijas Bankas ekonomiste arī atzīmē, ka dati par pārrobežu finanšu plūsmām atspoguļo, ka trešajā ceturksnī aktīvi ārvalstīs auga mazāk (549,9 miljoni eiro), nekā saistības (741 miljons eiro).

Trešajā ceturksnī finanšu resursu ieplūdi nodrošināja ārvalstu tiešās investīcijas (ĀTI) Latvijā finanšu, transporta un uzglabāšanas un apstrādes rūpniecības sektoros. ĀTI kopumā ieplūda 393,8 miljonu eiro (5,5% no IKP) vērtībā, visvairāk no Zviedrijas, Nīderlandes un Kipras, kas ir lielākā ceturkšņa ieplūde pēdējo gadu laikā.

Lai gan kredītiestāžu sektorā turpinājās ārvalstu klientu noguldījumu Latvijā samazinājums (lēnāks nekā iepriekšējos periodos), vienlaikus to finansēšanai tika izmantoti aktīvi ārvalstīs, tādējādi tie saruka. Sabiedriskajā sektorā lielākās finanšu plūsmas noteica Latvijas Bankas piedalīšanās paplašinātajā aktīvu pirkšanas programmā Eirosistēmas monetārās politikas ietvaros, turpinot palielināt ārējos aktīvus.