Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mācoties no ASV pieredzes, Austrālija aizliegs ārvalstu iejaukšanos tās politikā

Austrālija aizliegs ārvalstu iejaukšanos tās politikā caur spiegošanu vai finanšu ziedojumiem, otrdien paziņojis Austrālijas premjerministrs Malkolms Tērnbuls. Premjers atklāja, ka ārvalstu iejaukšanās Austrālijas politikā tiks aizliegta, modernizējot likumus, kas attiecas uz spiegošanu un valsts nodevību.

Šo soli, visticamāk, motivējusi ASV pieredze. Savienotās Valstis pašreiz izmeklē iespējamo Krievijas iejaukšanos pagājušā gada prezidenta vēlēšanās, kurās uzvarēja republikānis Donalds Tramps. ASV eksprezidenta Baraka Obamas administrācija savulaik pauda bažas arī par Ķīnas augošo ietekmi globālā mērogā, tostarp par tās ietekmi uz Austrāliju.

Tērnbuls žurnālistiem Kanberā sacīja, ka ārvalstu spēki arvien uzstājīgāk mēģina ietekmēt politiskos procesus Austrālijā un citur.

Iecerētie jaunie likumi, par krimināli sodāmu pasludinās personas iesaistīšanos slēptās vai krāpnieciskās darbībās ārvalstu spēku labā, lai ietekmētu politiskos procesus vai valdības darbu, tostarp arī opozīcijā esošās politiskās partijas.

Šos likumus papildinās vēl viens likumprojekts par vēlēšanu reformām, aizliedzot ārvalstu politiskus ziedojumus, atklāja Tērnbuls.

«Mums jānodrošina, ka mūsu politika un mūsu parlaments ir pietiekami stipri, lai izturētu ārvalstu spēku iejaukšanās vai ietekmēšanas mēģinājumus,» viņš piebilda.

Jauni likumi kriminalizēs tādas situācijas, kādā nonācis leiboristu senators Sems Dastijari, pieņemot ziedojumu no kāda Ķīnas uzņēmēja. Darījumiem dēļ ar Ķīnas Komunistiskajai partijai tuvu stāvošo uzņēmēju Dastijari iedēvēts par «Šanhajas Semu».

Tomēr Dastijari, šādi rīkojoties nav pārkāpis nevienu pašreizējo likumu, un Austrālijas ģenerālprokurors Džordžs Brandiss norādījis, ka tieši tādēļ likumi ir jāpārskata.

Saskaņā ar jaunajiem likumiem spiegošanas jēdziens ietvers ne tikai informācijas nodošanu, bet arī informācijas saņemšanu un glabāšanu.

Par noziegumu tiks atzīta arī personas pierunāšana iesaistīties spiegošanā, kā arī spiegošanas plānošana un sagatavošana.

Par spiegošanu maksimālais sods būs mūža ieslodzījums.

Tērnbuls sacīja, ka reformas mainīs veidu, kādā Austrālijas nacionālās drošības aģentūras izmeklē un novērš ārvalstu iejaukšanos un spiegošanu.

«Tas stiprinās mūsu demokrātiju un nodrošinās, ka lēmumi tiek pieņemti, balstoties uz Austrālijas, nevis citu nacionālajām interesēm,» norādīja premjers.

Atšķirībā no ASV un daudzām citām valstīm, kurās aizliegti ārvalstu ziedojumi, Austrālijas likumi neizcēla atšķirību starp ziedojumiem no Austrālijas un ārvalstīm.