Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par prettiesiskām atzīst KP darbības saistībā ar «Depo» vadītāja privātajiem datiem

Administratīvā rajona tiesa atzinusi par prettiesiskām Konkurences padomes (KP) darbības saistībā ar būvmateriālu tirgotāja SIA «Depo Diy» («Depo») valdes priekšsēdētāja privāto datu iegūšanu, informēja uzņēmums «Depo».

Tiesa 23.novembrī pieņemtajā spriedumā atzina par prettiesiskām KP darbības saistībā ar SIA «Depo Diy» valdes priekšsēdētāja privāto datu iegūšanu, ko KP veica 2015. gada 15. maijā SIA «Knauf» darbību izmeklēšanas lietā.

Tiesa secināja, ka KP ir pārsniegusi savas Konkurences likumā noteiktās pilnvaras, iegūstot informāciju, kuras iegūšanai tai nebija tiesas atļaujas un kas neattiecās uz izmeklējamo lietu.

Uzņēmums norāda, ka KP izmeklētāju «ērtības» labad, lai dati nebūtu jānodala uz vietas, no valdes priekšsēdētāja darba datora, izveidojot spoguļkopiju, tika izņemti pilnīgi visi tur esošie dati.

Pirmkārt, lielākā daļa no datiem vispār neattiecās uz lietā izmeklējamo jautājumu, otrkārt, datorā esošie dati nepierāda «Depo» dalību aizliegtās darbībās, un visbūtiskāk, dati ietvēra privāti sensitīvu informāciju.

Šīs rīcības rezultātā KP ir pārkāpusi arī Fizisko personu datu aizsardzības likumu, un tas norāda uz būtiskām fizisko personu datu aizsardzības ievērošanas problēmām valsts iestādes darbā.

Atbilstoši Konkurences likumam vispirms būtu jāveic elektronisko datu apskate un nepieciešamo datu atlase, pēc kā datus var izkopēt vai iegūt. Turklāt izmeklēšanas ietvaros jāiegūst tikai tādi dati, kas attiecas uz izmeklēšanas mērķi.

KP neizvērtēja, kuri iegūstamie dati nepieciešami izmeklēšanas vajadzībām, neveica izņemamo datu iepriekšēju atlasi, neinformēja, ka ir iespējams identificēt privātu informāciju datu izņemšanas laikā, nepārtrauca apstrādāt personas un sensitīvos datus pat pēc lūgumiem pārtraukt to darīt un dzēst šos datus.

Tādējādi KP darbības aizskāra Satversmē un Eiropas Cilvēktiesību konvencijā noteiktās tiesības uz pilsoņa privātās dzīves neaizskaramību, kā arī pārkāpa Fizisko personu datu aizsardzības likumu un KP pašai saistošos iekšējos noteikumus. Padome neievēroja Konkurences likumā un izmeklēšanas darbības atļaujošajā tiesas lēmumā noteikto pilnvaru apmēru, iegūstot privātu, ar izmeklējamo lietu nesaistītu informāciju, norāda uzņēmums.

Jau ziņots, ka šogad novembrī būvmateriālu tirgotājs SIA «Depo DIY» («Depo») pārsūdzējis Konkurences padomes (KP) lēmumu par kompānijas dalību kartelī un 3,7 miljonu eiro sodu.

Pieteikumā tiesai norādīts, ka «Depo» nepiekrīt KP 2017.gada 31.augusta lēmumam daļās par pārkāpuma konstatēšanu «Depo» darbībās, naudas soda uzlikšanu «Depo» un tā iemaksu valsts budžetā, lūdzot tiesai tos atcelt.

Administratīvā apgabaltiesa, pamatojoties uz šo pieteikumu, 2017.gada 10.novembrī ierosinājusi administratīvo tiesvedību.

Jau ziņots, ka KP par aizliegtu «Depo», AS «Kesko Senukai Latvia» un SIA «Tirdzniecības nams «Kurši«» piemērojosi kopumā 5,78 miljonu eiro naudas sodu. Tostarp «Depo» piemērots naudas sods 3 718 323 eiro apmērā, «Tirdzniecības nams «Kurši«» - 1 145 077 eiro apmērā, bet «Kesko Senukai Latvia» - 920 618 eiro apmērā.

Pirms šī lēmuma ar būvmateriālu piegādātāju SIA «Knauf» un SIA «Norgips», kā arī vienu no lietā iesaistītajiem tirgotājiem SIA «Krūza» noslēgti administratīvie līgumi, kas paredz izbeigt tiesisko strīdu un samaksāt naudas sodu kopumā 1,6 miljonu eiro apmērā.