Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LOK prezidents Aldons Vrubļevskis: Pieņemts Zālamana lēmums

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) ir pieņēmusi taisnīgu, tēlaini izsakoties, Zālamana lēmumu - diskvalificējusi Krieviju no nākamā gada februārī gaidāmajām Phjončhanas olimpiskajām spēlēm, taču ļāvusi tajās piedalīties «tīrajiem» atlētiem, sacīja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis.

SOK otrdien par sistemātiskiem antidopinga pārkāpumiem piesprieda diskvalifikāciju Krievijas Olimpiskajai komitejai.

Krievija 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs triumfēja medaļu ieskaitē, tomēr jau gadu vēlāk Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) neatkarīgas komisijas izmeklēšanā, kuru vadīja kanādiešu jurists Ričards Maklarens, tika gūts apstiprinājums, ka Krievijā bija izveidota valsts atbalstīta dopinga sistēma, kulmināciju pārkāpumos sasniedzot tieši savās mājās notikušajās olimpiskajās spēlēs, kad virknei mājinieku sportistu tika nomainītas pozitīvas dopinga proves pret «tīrām» analīzēm.

«Nevienu reizi vien esmu teicis, ka skeletonists Martins Dukurs un Oskara Melbārža četrinieks ir olimpiskie čempioni. SOK lēmums tam ir vēl viens apliecinājums,» pauda Vrubļevskis, norādot, ka Phjončhanas olimpiskajās spēlēs tiem sportistiem, kuriem pēc krievu atlētu sodiem pienāksies medaļas, tiks rīkota īpaša apbalvošanas ceremonija. «Tas ir taisnīgs process pienācīgos apstākļos. Protams, emocijas nebūs tās pašas, kas bija Sočos, bet tik un tā ceremonija tiks rīkota Olimpiādes laikā.»

Vrubļevskis uzsvēra, ka no SOK puses gaidījis šādu Krievijas diskvalifikāciju, lai gan viņš neatbalstot kolektīvo sodīšanu.

«Olimpiskajās spēlēs ir jāsacenšas «tīriem» atlētiem. Šoreiz pieņemts Zālamana lēmums - Krievijas vaina ir pierādīta un atzīta, attiecīgās amatpersonas izraidītas no Olimpiādes uz visiem laikiem, bet «tīrie» krievu sportisti varēs piedalīties. Viņi netiks pazemoti, jo uz formastērpiem būs rakstīts «Olympic athlete from Russia». Tā kā viņu valsts būs pieminēta, bet uz pjedestāla nebūs karoga un himnas,» sacīja Vrubļevskis.

Tāpat Krievijai piemērots sods 15 miljonu dolāru apmērā - šī summa ir kā kompensācija par izmeklēšanas izdevumiem, un tiks nodota antidopinga sistēmas uzlabošanai.

Vrubļevskis arī neuzskata, ka pēc Krievijas diskvalifikācijas mazināsies olimpisko spēļu sportiskais līmenis, jo Olimpiādē visupirms jāpiedalās «tīriem» sportistiem.

SOK savā paziņojumā norāda, ka tās padome otrdien apspriedusi bijušā Šveices prezidenta Semjuela Šmida vadītās komisijas izpētē iegūtos materiālus, kas liecina par sistemātiskām Krievijas antidopinga iekārtas manipulācijām, kas turklāt tieši iespaidojušas Soču olimpiskās spēlēs. 17 mēnešu garumā Šmida komisija ievākusi pierādījumus un informāciju, kā arī veikusi noklausīšanās ar galvenajiem iesaistītajiem cilvēkiem.

Šmida ziņojumā secināts, ka Krievijā notikusi sistemātiska manipulācija ar antidopinga noteikumiem un sistēmu, tostarp pozitīvu dopinga analīžu pazušanu 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs. Šmida komisija rekomendējusi SOK padomei veikt atbilstošus pasākumus, kam jābūt pietiekami stingriem, lai efektīvi sodītu šos pārkāpumus, vienlaikus aizsargājot arī «tīro» sportistu tiesības.