Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zinātnieki: Meli var noteikt pēc rokraksta

Foto: Lauris Nagliņš/LETA

Zinātnieki atklājuši jaunu melu noteikšanas metodi, kurā tiek izvērtēts cilvēka rokraksts, vēsta britu bulvārpreses izdevums «Daily Mail».

Izraēliešu psihologi no Haifas Universitātes atklājuši vairākas pazīmes cilvēka rokrakstā, kas nodod meli - melojot cilvēks izdara ar pildspalvu lielāku spiedienu uz papīru, raksta garākiem vilcieniem un veido garākus burtus.

Ar neapbruņotu aci šīs atšķirības ir grūti saskatāmas, tomēr tās var noteikt, izmantojot datoru un skārienjūtīgu paliktni. Zinātnieki uzsvēruši, ka pētījums ir vēl agrīnā stadijā, tomēr pēc kāda laika šo sistēmu varēs izmantot, lai pārbaudītu aizdevumu pieteikumu un apdrošināšanas prasību ticamību.

Eksperimentā piedalījās 34 brīvprātīgie, kuriem bija jāuzraksta divas nelielas rindkopas - vienā no tām jāpavēsta par kādu reālu notikumu, bet otrā - par izdomātu. Eksperimenta dalībnieki izmantoja bezvadu elektronisko pildspalvu ar īpašu uzgali, kas fiksēja spiediena izmaiņas, rakstot uz datora planšetes, kas kontrolēja un analizēja rakstības stilu.

«Rakstot nepatiesību, vidējais spiediens, vilcienu garums un augstums bija būtiski lielāks nekā, rakstot patiesību,» atklāja zinātnieki žurnālā «Journal of Applied Cognitive Psychology» publicētajā pētījumā.

Pēc psihologu domām, melojot cilvēku rokraksts izmainās tāpēc, ka, izgudrojot faktus, smadzenēm ir jāveic lielāks darbs, nekā rakstot patiesību.

Komentējot atklājumu, Hārtfordšīras universitātes profesors Ričards Vaizmens norādījis, ka tehnika ir daudzsološa, taču tai nepieciešamas pamatīgākas pārbaudes. «Mēs zinām, ka cilvēki daudz vairāk vilcinās, kad viņi melo, un daži uzņēmumi ņem vērā šo faktu un pārbauda, cik ilgi cilvēki aizpilda interneta aptaujas,» atklāja Vaizmens, piebilstot, ka tradicionālie poligrāfi jeb melu detektori nav droši un uz tiem nevar paļauties. Pretēji tiem rokraksta pārbaude būtu mazāk traucējoša un varētu tikt izmantota darba intervijās.

0 Komentāri