Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brīvdabas muzejā atzīmēs Meteņus

Foto: Publicitātes foto

Svētdien, 14. februārī no plkst. 13. līdz 16. Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā svinēs Meteņa dienu.

Senos Meteņus svinēja kā viduspunktu starp Ziemassvētkiem un Lielo dienu – ziemas un pavasara saulgriežiem. Tagad Meteņus mēdz atzīmēt septītajā nedēļā pirms Lieldienām, kas sakrīt ar kristiešu gavēņa sākšanos.

Ar Meteņa dienu beidzas budēļos iešanas laiks, tāpēc pēdējā dienā šī tradīcija bijusi sevišķi iecienīta, tā ka dažos novados Meteņa dienu saukuši pat par Budēļu dienu. Meteņa dienas budēļi izpēra slinkākos. Visvairāk pērienu dabūja puiši un meitas, kā arī bērni, kas slikti mācījās grāmatu zinības.

Meteņa dienā Brīvdabas muzejā apmeklētāji būs laipni aicināti piedzīvot saistošu folkloras un ziemas aktivitāšu programmu pie Zemgales sētas ar Meteņu budēļu - folkloras kopu «Skandinieki» un «Rija» piedalīšanos.

Meteņu svinēšanā ietilpst braukšana ciemos un vizināšanās ar ragaviņām no kalna, sacenšoties, kurš tālāk. Vakarā – Meteņu mielasts un budēļos iešana, dziedāšana. Raksturīgākā Meteņu tradīcija – vizināšanās ar kamanām, tāpat arī braukšana tālos ciemos- nodrošina garu linu augšanu un auglību druvās.

Meteņa dienas programmā padomāts par dažādām apmeklētāju interesēm, sākot no rokdarbiem un citām senajām prasmēm, beidzot ar sportiskām izklaidēm svaigā gaisā. Apmeklētāji būs aicināti doties jautrā pārgājienā pa Meteņu Piedzīvojumu taku, piedalīties lielībnieku sacensībās, sveču liešanā kopā ar bitenieku Daugmales Jāni, budēļu rotaļās, puzuru darināšanā, kā arī izvizināties ar ledus lēzi jeb ragavu karuseli, kas uzstādīts Juglas ezerā iepretim Vidzemes sētai.

Atgādinām, ka Brīvdabas muzejā par atsevišķu samaksu var īrēt slēpošanas inventāru un ragaviņas, kā arī, iepriekš piesakoties, iespējams izbaudīt ziemas ainavu zirga vilktās kamanās.

Gaidām lielus un mazus uz pēdējo budēļu dienu šajā gadā! Kājās – vilnas zeķes, rokās – dūraiņi, līdzi – ragaviņas!

Ieejas maksa: Ls 1,00 pieaugušajiem, Ls 0,75 studentiem, Ls 0,50 skolēniem un pensionāriem.

www.brivdabasmuzejs.lv

0 Komentāri