Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki

  • Raksts
  • Foto
Foto: Publicitātes foto

No 1. maija līdz 21. jūlijam Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja izstāžu zālē viesosies Vesterbotenas muzeja (Ūmeo, Zviedrija) izstāde «Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki». Izstāde, kurā aplūkojamas fotogrāfijas un citas kultūras liecības, ir aizraujošs un Latvijas publikai neparasts vēstījums par mūsdienu sāmu ikdienas ciešo saistību ar senajām tradīcijām, par sāmu kultūras sīkstumu un skarbo skaistumu.

Pateicoties projektam «Rīga – Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014. gadā», Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ir ieguvis jaunus sadarbības partnerus otrā 2014. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētā Ūmeo. Gatavojoties Kultūras galvaspilsētas gadam, Brīvdabas muzejs un Vesterbotenas reģiona muzejs jau šogad ir sākuši radošu kopdarbu, lai bagātinātu Eiropas Kultūras galvaspilsētu programmas. «Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki» ir šīs sadarbības pirmais apliecinājums plašākai publikai.

Izstādes «Sāmu ģimenes astoņi gadalaiki» foto sadaļa tapusi 2008. gadā Tērnebi fjellos. Zviedru laikraksta »Västerbottens-Kuriren» fotogrāfs Tūrbjērns Jākobsons (Torbjörn Jakobsson) un žurnālists Bertils Vallīns (Bertil Wallin) veselu gadu pavadīja kopā ar Rēnfjelsiem, jaunu sāmu izcelsmes briežkopju ģimeni. Ainas no ziemeļbriežu buļļu kaušanas rudenī, ganāmpulka pārvietošanas ziemā un teļu marķēšanas vasarā sniedz mums unikālu ieskatu sāmu tautas mūsdienu kultūrā, kura pazīstama tikai retajam.

Tūrbjērna Jākobsona lielformāta fotogrāfijas ļauj mums kļūt par ļoti tuviem jaunās ģimenes – tēva Jūhana Abrahamsona, mātes Sofijas Rēnfjellas un bērnu Nīla un Pontusa – līdzgaitniekiem. Viņu ikdiena nav tāda kā vairumam ļaužu. Būt par briežkopi – tas mūsdienu Zviedrijā ir dzīvesstils, kas izvirza īpašus nosacījumus. Dzīves un darba uzdevumus iespējams veikt tikai sadarbībā un kopībā. Meistarīgi tvertajos fotomirkļos Tūrbjērnam Jākobsonam izdevies iemūžināt briežkopju dzīves apstākļu dziļāko būtību. Papildu dimensiju izstādei piešķir «Västerbottens-Kuriren» reportiera Bertila Vallīna aizraujošie teksti, kas apkopoti zviedru un angļu valodā pieejamajā izstādes katalogā.

Sāmu apdzīvotās teritorijas mūsdienās atrodas četrās valstīs — Norvēģijā, Zviedrijā, Krievijā un Somijā. Vesterbotenas reģions un Ūmeo pilsēta ir sāmu teritoriju Dienvidu robeža. Tādējādi Ūmeo muzejā glabājas arī vērtīgas liecības par sāmu seno dzīvesveidu. Lai Brīvdabas muzeja apmeklētājus plašāk iepazīstinātu ar sāmu materiālās kultūras bagātību un savdabību, izstāde papildināta ar dažiem sāmu kolekcijas priekšmetiem no Vesterbotenas reģionālā muzeja krājuma Ūmeo.

1. jūnijā, Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgus laikā, Brīvdabas muzejs visus interesentus aicinās uz tikšanos ar izstādes autoriem fotogrāfu Tūrbjērnu Jākobsonu un žurnālistu Bertilu Vallīnu.

0 Komentāri