Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pieminot Gruzijas valdnieku

  • Raksts
  • Foto
Foto: Ninuca Leimane

Šodien Ivērijas valdnieka, viena no Gruzijas valstiskuma pamatlicējiem, sv. Vahtanga I Gorgasali (440-502) piemiņas diena.

Cauri gadsimtiem gruzīni atceras savu valdnieku, karavadoni, cīnītāju par Gruzijas apvienošanu, tās neatkarību no svešzemju varas ietekmes un Gruzijas pareizticīgās apustuliskās baznīcas patstāvību kā vīrišķības un vieduma iemiesojumu.

Vahtanga I Gorgasali pīšļi glabājas pašā Gruzijas sirdī, Svetichoveli katedrālē Mchetā, senajā galvaspilsētā, un viņa piemineklis ir viena no Tbilisi nezūdošajām dominantēm.

Ar valdnieka Gorgasali* vārdu saistās leģenda par Tbilisi rašanos: tolaik pilsētas vietā pletās mūžamežs. Reiz medībās valdnieka piekūns dzinās pakaļ fazānam, līdz abi putni izzuda skatienam. Liels bija valdnieka pārsteigums, atrodot piekūnu ar fazānu nagos izvārījušos karstā avotā, kur tie bija cīkstoties iekrituši. Apskatījis apkārtni, viņš licis tur būvēt pamatus pilsētai, ko nosauca par Tbilisi (tbili – silts; Tbilisi – silto avotu pilsēta).

Valdnieka Gorgasali mantinieks Dači, izpildot tēva pēdējo vēlēšanos, pārcēla Gruzijas galvaspilsētu no Mchetas uz Tbilisi.

*Gorgasali – tulkojumā no persiešu valodas – vilka galva; tā persiešu iebrucēji nosauca Vahtangu I viņa bruņucepures formas dēļ.

0 Komentāri